Weź dowód osobisty i długopis

Wybory prezydenckie w czasie epidemii koronawirusa odbędą się 28 czerwca. W lokalach wyborczych będą obowiązywały szczególne zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Na wybory warto iść nie tylko w maseczce i rękawiczkach, ale też z własnym długopisem. Większość mieszkańców powiatu otwockiego pójdzie zagłosować tradycyjnie wrzucając kartę z głosem do urny. Około 800 osób zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne. Mieszkańcy objęci kwarantanną domową lub zarażeni koronawirusem również będą mogli głosować korespondencyjnie.

AGNIESZKA JASKULSKA

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca (w godz. 7-21) i przebiegać będą w reżimie sanitarnym. Epidemia koronawirusa jednak nie wpłynęła na to, aby w powiecie otwockim trzeba było wyznaczać dodatkowe lokale wyborcze. Ich liczba jest taka sama w każdej gminie. Wyborcy pójdą do tych samych lokali, gdzie głosowali podczas poprzednich wyborów. Kilka dni temu urzędy miejskie i gminne zakończyły przyjmowanie wniosków
o możliwość głosowania korespondencyjnego. Taką możliwość wybrało niemal 770 mieszkańców powiatu otwockiego. Najwięcej osób chce oddać głos korespondencyjnie w Otwocku, Józefowie i Karczewie, a najmniej w gminach Osieck i Kołbiel.

Otwock

Liczba lokali wyborczych jest taka sama jak podczas poprzednich wyborów. – Zmianie uległy jedynie lokalizacje dwóch komisji. Lokal wyborczy w OSM Klub Grota na osiedlu Ługi został zmieniony na lokal Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Gen. S. Maczka 1 oraz lokalizacja w Klubie „Batory” OSM na Przedszkole nr 12 przy ul. Batorego 34 – tłumaczy Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik wydziału promocji i spraw społecznych UM Otwock. I dodaje, że 281 mieszkańców Otwocka złożyło wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego.

– Operator pocztowy jest zobowiązany do dostarczenia pakietów wyborczych do wtorku, 23 czerwca – zaznacza Sylwia Konopacka-Bąk. Natomiast osoby, które będą głosować korespondencyjnie i podały we wniosku, że odbiorą pakiet wyborczy osobiście w otwockim urzędzie miasta, mogą to zrobić do piątku, 26 czerwca, w godz. pracy urzędu.

Józefów

Osoby, które nie odbiorą od listonosza pakietu wyborczego, otrzymają awizo i z tym dokumentem, w ciągu jednej doby będą mogli odebrać pakiet z poczty – tłumaczy Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie.
– Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło w naszej gminie około 170 mieszkańców – dodaje Olesińska.

Karczew

W gm. Karczew liczba komisji obwodowych i ich lokalizacja także się nie zmieniła – jest ich 9. – Chęć głosowania korespondencyjnego w naszej gminie zgłosiło 145 osób. Tylko kilka zdecydowało się odebrać pakiety osobiście w urzędzie. Większość wyborców woli zaczekać na listonosza – tłumaczy Krzysztof Szczegielniak, sekretarz gminy Karczew. I dodaje, że poza wyznaczonym terminem składania wniosków o głosowanie korespondencyjne, który minął 16 czerwca, o taką możliwość będą mogli się starać wyborcy, których po tym terminie sanepid obejmie kwarantanną w związku z koronawirusem (taki wniosek trzeba złożyć najpóźniej dwa dni przed wyborami).

Wiązowna i Celestynów

W gm. Wiązowna utworzono jeden dodatkowy lokal wyborczy, ale wy-łącznie dla pacjentów. – Liczba lokali wyborczych w gminie Wiązowna nie zmieniła się – jest ich 13. Dodatkowy punkt wyborczy został utworzony
w zakładzie opieki leczenia w Majdania, gdzie będą głosowali wyłącznie pacjenci tej placówki – wyjaśnia Anna Maria Rosłaniec, sekretarz gm. Wiązowna. I dodaje, że 51 mieszkańców złożyło wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego.

W gm. Celestynów jest 9 obwodów wyborczych. – W naszej gminie większość wyborców wybrała tradycyjną formę głosowania przy urnie. Tylko 47 osób złożyło wniosek o głosowanie korespondencyjne. Ta możliwość została stworzona po to, aby ułatwić m.in. chorym i niepełnosprawnym osobom możliwość uczestniczenia w wyborach – tłumaczy Krzysztof Boczarski, sekretarz gm. Celestynów.

Sobienie-Jeziory, Kołbiel i Osieck

W gm. Sobienie-Jeziory wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego złożyło 33 mieszkańców, w Kołbieli 29, natomiast w Osiecku tylko 14 osób.

Co będzie zawierał pakiet wyborczy?

W pakiecie znajdzie się koperta zwrotna, oświadczenie o osobistym, tajnym oddaniu głosu oraz oczywiście karta do głosowania i koperta na kartę do głosowania. Wyborca po wypełnieniu oświadczenia z własnoręcznym podpisem oraz wypełnieniu karty do głosowania zakleja kartę do głosowania w dedykowanej kopercie, którą wkłada do koperty zwrotnej, skierowanej do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Wyborczy reżim sanitarny

W związku z epidemią koronawirusa wybory prezydenckie, które odbędą się w niedzielę, 28 czerwca, przebiegać będą w reżimie sanitarnym. Strach przed koronawirusem spowodował, że wielu członków komisji obwodowych, zwłaszcza tych w grupie podwyższonego ryzyka, zrezygnowało z uczestniczenia w komisji wyborczej. Dlatego w pracach komisji najczęściej będą zasiadały młode osoby.

– Członkowie komisji będą w rękawiczkach i przyłbicach lub w maskach, do tego często będą dezynfekowali urny wyborcze, blaty stołów i inne powierzchnie. W lokalu będzie dostępny także płyn do dezynfekcji rąk – podkreśla Anna Maria Rosłaniec.

Przepisy wyborcze określają jak często trzeba wietrzyć lokal wyborczy tzn. należy wymieniać powietrze „przez okna wyposażone w mechanizm pozwalający na ich otwieranie w łatwy sposób i wietrzenie lokalu, co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut oraz przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy”.

Przepisy precyzują także ile osób może znajdować się w lokalu wyborczym, gdzie nie powinna przebywać w tym samym czasie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania czy obserwatorów społecznych). Oznacza to, że im jest mniejszy lokal wyborczy, tym dłuższa może okazać się kolejka przed budynkiem, bo w lokalu będzie mogło przebywać tylko kilka osób.

Zatem idąc na wybory trzeba zabrać nie tylko dowód osobisty lub paszport, ale warto uzbroić się w cierpliwość, maseczkę, rękawiczki i własny długopis. Nie zapominajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między innymi osobami uczestniczącymi w wyborach. Poza tym lepiej nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę, bo w dobie epidemii, kiedy wszystko wydłuża się w czasie, można po prostu nie zdążyć z oddaniem głosu.

Uwaga!

  • Cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych, czyli w przypadku wyborów prezydenckich 28 czerwca – do godziny 21.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.