Wyremontują ulice na podstawie rankingu

Władze Otwocka opracowują właśnie harmonogram budowy dróg. Dzięki temu mieszkańcy będą wiedzieli, na jakim etapie realizacji jest ich ulica.

SYLWIA WYSOCKA

Otwock ma na swoim terenie prawie 100 km nieutwardzonych ulic. Na dodatek drogi, które są utwardzone, często wymagają pilnych napraw czy przebudowy.

– Takich ulic do budowy jest w mieście bardzo dużo. Dotyczy to nie tylko ulic gruntowych, lecz także utwardzonych, takich jak choćby
ul. Kościuszki czy ul. Pułaskiego, które znajdują się w ścisłym centrum, ale wyglądają fatalnie – mówił 15 czerwca podczas posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji naczelnik wydziału inwestycji Krzysztof Gościcki. – Do urzędu miasta cyklicznie spływają wnioski od mieszkańców w sprawie utwardzenia ulic. W ostatnim czasie po opadach deszczu jest ich jeszcze więcej. Są to wnioski uzasadnione, ale mamy też takie, w których mieszkańcy żądają utwardzenia dróg o niewielkim stopniu zabudowy – dodaje.

Żeby wprowadzić rozsądną hierarchię ulic, które wymagają modernizacji, miasto pracuje nad harmonogramem budowy dróg.

– Chcemy wyznaczyć priorytety, stworzyć listę rankingową ulic do zrobienia. Mieszkańcy będą wiedzieli, na który etap realizacji przewidziana jest ich ulica – informuje naczelnik Gościcki. – Wiodący dokument jest tworzony tak, by mogła pracować nad nim rada miasta, ponieważ to ona uchwala budżet i decyduje, jakie zadania są realizowane ze środków budżetowych – dodaje.

Z wydziału promocji i spraw społecznych urzędu miasta dowiedzieliśmy się, że wśród kryteriów, na podstawie których będzie tworzony harmonogram, znajdą się: potrzeby społeczne, stan techniczny danego odcinka ulicy, zapewnienie ciągłości połączeń komunikacyjnych w danym obszarze, stan prawny nieruchomości w pasie drogowym oraz opracowana w ubiegłych latach dokumentacja projektowa.

– Czekamy z utęsknieniem na taki harmonogram – komentuje Andrzej Gurdziel, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji. – Większość posiedzeń komisji dotyczy rozpatrywania spraw związanych z drogami, a my stajemy przed dylematem, która droga jest bardziej ważna, a która mniej. Dla mieszkańców zawsze drogi, przy których mieszkają, są najważniejsze – dodaje.

Podobny harmonogram opracowuje także m.in. gmina Karczew. Samorządy wychodzą z założenia, że opracowanie „rankingu” drogowego usprawni kolejność budowy dróg i sprawi, że wybór będzie bardziej przejrzysty.

One thought on “Wyremontują ulice na podstawie rankingu

  • 30 czerwca 2020 o 10:49
    Permalink

    Zimą opracują plany budowy dróg, plany budowy dróg, a na wiosnę, na wiosnę ruszą z robotą.
    Od tego oni są, od tego są oni!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.