Wakacje blisko domu

Nowe zasady higieny, konieczność zachowania dystansu, limit osób – obostrzenia mają nam umożliwić bezpieczny powrót do aktywności, w tym również do wakacyjnych wypadów czy atrakcji. Niezależnie od tego, czy planujesz wysłać dzieci na półkolonie, czy spędzić weekend w pobliskiej agroturystyce, sprawdź, jak wygląda organizacja wypoczynku w warunkach, które dyktuje pandemia.

AGATA LEGAN

Po wielu tygodniach zdalnej nauki i pracy oraz ograniczania wyjść i wyjazdów wyłącznie do sytuacji wyższej konieczności wszyscy zatęsknili za swobodą przemieszczania się i kontaktów społecznych. Ostatni długi weekend był dla wielu pierwszą od miesięcy okazją do wyruszenia w bliższe i dalsze podróże, a tym samym – przedsmakiem nadchodzących wakacji. Dokądkolwiek wyruszymy, warto pamiętać, że ryzyko zarażenia COVID-19 nadal istnieje, a tym, co chroni nas i nasze otoczenie, jest przestrzeganie procedur sanitarnych obowiązujących w danym miejscu.

Półkolonie

Zapisy na nie rozpoczęły się już pod koniec maja. Możliwości i organizatorów jest mnóstwo – od klubów osiedlowych i domów kultury po prywatne placówki edukacyjne. Oferują one np. tygodniowe turnusy tematyczne, zajęcia sportowe czy jednodniowe warsztaty, a na nich przede wszystkim atrakcje na świeżym powietrzu, co powinno ułatwić utrzymanie wymaganego dystansu. Dotychczasowa zgoda na uczestnictwo dziecka w półkoloniach została uzupełniona o akceptację takich zasad jak: codzienne mierzenie temperatury, obowiązkowa dezynfekcja rąk, zaopatrzenie dziecka w maseczkę (a czasem również rękawiczki), zakaz przynoszenia z domu zabawek czy elektroniki itp.

Według aktualnych wytycznych grupy zajęciowe nie mogą liczyć więcej niż 12 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia i 14 osób, jeśli uczestnicy mają więcej niż 10 lat. Organizatorzy są przy tym zobowiązani do pilnowania zaleceń sanitarnych, w tym np. łatwej dostępności środków do dezynfekcji, każdorazowego odkażania zestawów edukacyjnych i zabawek czy zapewnienia higieny posiłków.

Niemal każda placówka zapewnia przy tym, że jeśli półkolonie czy inne turnusy nie będą mogły odbyć się ze względu na pandemię, zaliczka za nie zostanie zwrócona w całości.

Rodzinne weekendy

Aby świetnie się bawić, wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać. W Warszawie już teraz mnóstwo się dzieje, a wznawiające swoją działalność muzea, kina, teatry, galerie czy inne centra kultury walczą o uwagę, prześcigając się w propozycjach. Niektóre oferują wakacyjne e-kursy tematyczne, np. filmowe czy rysunku, i nie rezygnują z wirtualnego oprowadzania.

W pobliskim Czersku na terenie zamku książąt mazowieckich zaplanowano weekendowe atrakcje aż do końca września. Otwarto na nowo Park Bajka w Błoniach, ze względu na reżim sanitarny aż do odwołania nie będą w nim jednak działały fontanny. Znów można wybrać się na całodzienną wycieczkę do Magicznych Ogrodów w Janowcu, na Farmę Iluzji do Trojanowa czy spacer w koronach drzew do Pomiechówka. Z kolei 29 czerwca rusza również Park Rozrywki Julinek z przewidzianym na całe wakacje planem pokazów cyrkowych. Po wcześniejszym umówieniu terminu można odwiedzić Zagrodę Alpaki w Woli Miastkowskiej.

Przed wyprawą warto najpierw odwiedzić stronę internetową danego miejsca nie tylko po to, żeby spokojnie i bez kolejki kupić bilety online, lecz także przeczytać o nowych zasadach, np. limicie osób, ograniczeniach korzystania z niektórych atrakcji (np. placów zabaw) czy płatnościach bezgotówkowych.

Agroturystyka

Pobliskie gospodarstwa czy unikalne swojskie siedliska to idealne rozwiązanie na weekend, tydzień czy nawet dwa tygodnie. Można w takie miejsce pojechać wcześniej, obejrzeć pokoje, samemu ocenić panujące warunki, także te sanitarne, sprawdzić własne poczucie bezpieczeństwa w obecnych okolicznościach. Na korzyść lokalnej agroturystyki z pewnością działają niewygórowane ceny i niezbyt męcząca podróż, a teraz ma ona również plusy dostrzegane dotąd wyłącznie przez nielicznych: przyjazna atmosfera, brak tłumów i stała bliskość przyrody, w tym zwierząt gospodarskich. Ponadto warto dopytać, czy w wybranym miejscu jest możliwość wypożyczenia rowerów, wozu konnego, zorganizowania zabaw terenowych, ogniska, wykupienia domowego wyżywienia itp.

Plecak na czas pandemii. To spakuj koniecznie:

 • termometr,
 • dokument z numerem PESEL,
 • zestaw maseczek (minimum dwie),
 • rękawiczki jednorazowe (minimum dwie pary),
 • płyn lub żel antybakteryjny,
 • środek dezynfekujący z alkoholem (min. 60 proc.), najlepiej w sprayu,
 • chusteczki nawilżane,
 • chusteczki higieniczne,
 • zestaw plastrów (zabezpieczą ewentualne otarcia i rany, tj. miejsca narażone na zakażenie),
 • miętówki lub miętowe gumy do żucia (pomagają oddychać pod maseczką, jeśli pojawi się konieczność noszenia jej przez dłuższy czas),
 • łatwy w czyszczeniu bidon lub termos z własnym napojem,
 • sól fizjologiczna (przyda się np. wtedy, gdy swędzą cię przemęczone oczy – wystarczy zakroplić i nie przecierać!),
 • probiotyk (idealna pierwsza pomoc przy spadku odporności),
 • lek przeciwgorączkowy (zalecany: paracetamol).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.