Otwockie liceum w czołówce

Liceum im. Juliusza Słowackiego w Otwocku znalazło się na wysokim miejscu w rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce opracowanym przez tygodnik „Newsweek Polska”. Wyniki matur, olimpijczycy, nauka języków obcych, wpływ szkoły na osiągnięcia uczniów – to wszystko  zdecydowało o pozycji w zestawieniu.

ARTUR KUBAJEK

Słowacki” już od wielu lat jest uznawany za najlepsze liceum w powiecie otwockim. Potwierdzają to kolejne rankingi szkół opracowywane m.in. na podstawie wyników uzyskiwanych przez uczniów LO im. Słowackiego. W zestawieniu przygotowywanym przez miesięcznik „Perspektywy” otwockie liceum już od kilku lat plasuje się w drugiej setce. W tegorocznej edycji sklasyfikowano je na 154. miejscu (176 w 2019 roku) wśród 2085 liceów uwzględnionych w rankingu.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki rankingu przygotowanego przez tygodnik „Newsweek Polska”. W tym zestawieniu „Słowak” uplasował się na wysokim 59. miejscu. Jak wypadły inne licea z naszego powiatu? LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku zajęło 274. lokatę, a Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Otwocku znalazło się na 656. pozycji. Wśród techników najwyżej oceniono Technikum nr 1 działające w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Staszica w Ot-wocku, zajęło ono 335. miejsce. Na 741. pozycji uplasowało się Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie w Otwocku.

Przy opracowaniu rankingu kierowano się czterema kryteriami. Były to: wyniki osiągnięte przez uczniów na egzaminie maturalnym, ocena szkoły liczona według EWD (wskaźnik ten otrzymuje się, porównując wyniki egzaminów gimnazjalnych z wynikami matur), liczba olimpijczyków krajowych i międzynarodowych oraz liczba języków obcych oferowanych przez szkołę. W kapitule rankingu zasiedli: dr Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marek Konopczyński, prof. Marek Rocki, Krystyna Starczewska, prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, oraz Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweek Polska”.

Ranking liceów (na 1411 sklasyfikowanych szkół)
1. V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.
2. XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.
3. Liceum Akademickie w ZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu.
59. III LO im. J. Słowackiego w Otwocku.
274. I LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku.
656. Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Otwocku.

Ranking techników (na 1172 sklasyfikowane placówki)
1. Technikum nr 7 w Nowym Sączu.
2. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w ZSP w Kleszczowie.
3. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu.
335. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Staszica w Otwocku.
741. Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 w Otwocku im. M. Skłodowskiej-Curie w Otwocku.

4 komentarze do “Otwockie liceum w czołówce

 • 30 czerwca 2020 o 07:54
  Permalink

  Ten ranking powoduje różne „dziwne” historie, typu uniemożliwienie uczniom zdawanie wybranych przez nich przedmiotów na maturze.
  Uniemożliwiają ten wybór nauczyciele kierowani „troską o dobro ucznia” i o WYNIK SZKOŁY w tym rankingu.
  Nauczyciel daje maturzyście do wyboru, albo zdajesz inny przedmiot/rozszerzenie albo dostajesz niedostateczny i nie będziesz mógł przystąpić do matury.
  Brzmi nieprawdopodobnie??? Zgadza się. Ale jeśli nie wierzycie zapytajcie tegorocznych Maturzystów z Otwocka. Zapytajcie, jak byli motywowani i dopingowani przy wyborze przedmiotów na egzamin. To jest temat na osobny artykuł, tylko nikt się nie odważy tym zająć

  Odpowiedz
  • 30 czerwca 2020 o 19:07
   Permalink

   Pisałam maturę w tamtym roku. Uczęszczałam do jednego z otwockich liceów. Zgadzam się z tym co Pan napisał. W momencie wybierania przedmiotów rozszerzonych które chcialam zdawać na maturze nauczyciele kazali mi wybrać czy zrezygnuję ze zdawania danego przedmiotu i wstawią mi na koniec roku 2 , czy nie zrezygnuję a oni nie dopuszczą mnie całkiem do matury. Całe szczęście na ostatni semestr 3 klasy zmieniłam szkołę na inną, w której miałam możliwość napisała wszystkich rozszerzeń, które chciałam. Nie polecam „Liceum Gałczyńskiego”.

   Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2020 o 13:02
  Permalink

  Dalczego nie piszeć po imieni. Przecież uczniowie wyrzuceni ze Słowaka tworzą całe klasę w Katoliku. Po co żeby nie zaniżyć poziomu na maturze a Katolik każdego roku zaciera ręce bo eksodus ze Słowaka zaczyna się w listopadzie kiedy to uczniowie dostają powiadomieni co mogą a czego nie mogą zdawać na maturze bo inaczej nie zdadzą albo nie dostaną dopuszczeni do matury. W pierwszej klasie dzwonili do mnie bo dostałam się do Gałczyńskiego ( i mówili tak — nie masz tam przyszłości , słaba szkoła , przyjdź do nas)a potem w 3 kalsie stwierdzili — nie nadajesz się albo z rozszerzenia piszesz filozofię albo wynocha. Prawda Panie Pielak — tak się nie buduje renomy szkoły. Bo wy jej nie macie po chamsku odbieracie uczniów innej szkole a potem tak traktujecie jak napisałem.

  Odpowiedz
 • 15 września 2020 o 09:40
  Permalink

  Witam ponownie…
  no i po maturach, po przyjęciach na studia, moja Córka dostała się tam gdzie chciała, na Politechnikę…
  Tak, szanowna Pani Dyrektor Gałuczyńskiego, nie miała Pani racji, niepotrzebnie Pani zniechęcała ale cieszę się, że nieskutecznie.
  Ponad 20lat temu, kiedy ja się uczyłem w tej szkole Pani też uczyła, już wtedy Pani uczniowie ledwo „przędli” z matematyką, ostatnio moja córka u Pani również. Może pora na zmianę miejsca pracy, zawodu albo ponowne przyuczenie do niego, wszystkim to wyjdzie na zdrowie.
  A może szanowne Ciało Pedagogiczne z otwockich szkół średnich coś zrobi ze sposobem nauczania, samo z siebie i dla dobra wszystkich?
  Podstawą programową i COVIDEM dziś można wytłumaczyć właściwie wszystko, a przecież:
  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
  Życzę sukcesów Uczniom i Nauczycielom a Rodzicom maturzystów spokoju.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.