Otwockie liceum w czołówce

Liceum im. Juliusza Słowackiego w Otwocku znalazło się na wysokim miejscu w rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce opracowanym przez tygodnik „Newsweek Polska”. Wyniki matur, olimpijczycy, nauka języków obcych, wpływ szkoły na osiągnięcia uczniów – to wszystko  zdecydowało o pozycji w zestawieniu.

ARTUR KUBAJEK

Słowacki” już od wielu lat jest uznawany za najlepsze liceum w powiecie otwockim. Potwierdzają to kolejne rankingi szkół opracowywane m.in. na podstawie wyników uzyskiwanych przez uczniów LO im. Słowackiego. W zestawieniu przygotowywanym przez miesięcznik „Perspektywy” otwockie liceum już od kilku lat plasuje się w drugiej setce. W tegorocznej edycji sklasyfikowano je na 154. miejscu (176 w 2019 roku) wśród 2085 liceów uwzględnionych w rankingu.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki rankingu przygotowanego przez tygodnik „Newsweek Polska”. W tym zestawieniu „Słowak” uplasował się na wysokim 59. miejscu. Jak wypadły inne licea z naszego powiatu? LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku zajęło 274. lokatę, a Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Otwocku znalazło się na 656. pozycji. Wśród techników najwyżej oceniono Technikum nr 1 działające w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Staszica w Ot-wocku, zajęło ono 335. miejsce. Na 741. pozycji uplasowało się Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie w Otwocku.

Przy opracowaniu rankingu kierowano się czterema kryteriami. Były to: wyniki osiągnięte przez uczniów na egzaminie maturalnym, ocena szkoły liczona według EWD (wskaźnik ten otrzymuje się, porównując wyniki egzaminów gimnazjalnych z wynikami matur), liczba olimpijczyków krajowych i międzynarodowych oraz liczba języków obcych oferowanych przez szkołę. W kapitule rankingu zasiedli: dr Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marek Konopczyński, prof. Marek Rocki, Krystyna Starczewska, prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, oraz Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweek Polska”.

Ranking liceów (na 1411 sklasyfikowanych szkół)
1. V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.
2. XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.
3. Liceum Akademickie w ZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu.
59. III LO im. J. Słowackiego w Otwocku.
274. I LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku.
656. Katolickie Liceum Humanistyczne im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Otwocku.

Ranking techników (na 1172 sklasyfikowane placówki)
1. Technikum nr 7 w Nowym Sączu.
2. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w ZSP w Kleszczowie.
3. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu.
335. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Staszica w Otwocku.
741. Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 w Otwocku im. M. Skłodowskiej-Curie w Otwocku.

2 myśli na temat “Otwockie liceum w czołówce

 • 30 czerwca 2020 o 07:54
  Permalink

  Ten ranking powoduje różne „dziwne” historie, typu uniemożliwienie uczniom zdawanie wybranych przez nich przedmiotów na maturze.
  Uniemożliwiają ten wybór nauczyciele kierowani „troską o dobro ucznia” i o WYNIK SZKOŁY w tym rankingu.
  Nauczyciel daje maturzyście do wyboru, albo zdajesz inny przedmiot/rozszerzenie albo dostajesz niedostateczny i nie będziesz mógł przystąpić do matury.
  Brzmi nieprawdopodobnie??? Zgadza się. Ale jeśli nie wierzycie zapytajcie tegorocznych Maturzystów z Otwocka. Zapytajcie, jak byli motywowani i dopingowani przy wyborze przedmiotów na egzamin. To jest temat na osobny artykuł, tylko nikt się nie odważy tym zająć

  Odpowiedz
  • 30 czerwca 2020 o 19:07
   Permalink

   Pisałam maturę w tamtym roku. Uczęszczałam do jednego z otwockich liceów. Zgadzam się z tym co Pan napisał. W momencie wybierania przedmiotów rozszerzonych które chcialam zdawać na maturze nauczyciele kazali mi wybrać czy zrezygnuję ze zdawania danego przedmiotu i wstawią mi na koniec roku 2 , czy nie zrezygnuję a oni nie dopuszczą mnie całkiem do matury. Całe szczęście na ostatni semestr 3 klasy zmieniłam szkołę na inną, w której miałam możliwość napisała wszystkich rozszerzeń, które chciałam. Nie polecam „Liceum Gałczyńskiego”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.