Prawie 20 mln zł do wzięcia

Te pieniądze trafią do samorządów z terenu powiatu otwockiego w formie dotacji z Funduszu Inwestycji Samorządowych.

ARTUR KUBAJEK

Fundusz Inwestycji Samorządowych (FIS) powstał z myślą o pomocy finansowej dla samorządów, których straty w dochodach, spowodowane pandemią koronawirusa, sięgają nawet 40 proc. Rada Ministrów przeznaczyła na ten cel 6 mld zł z funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19. Otrzymane z FIS pieniądze samorządy będą mogły przeznaczyć na inwestycje.

O programie mówiła Anita Czerwińska, posłanka i rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, podczas konferencji, która odbyła się w środę, 24 czerwca w Urzędzie Miasta Otwocka. – To jest tarcza, jaką państwo przygotowało z myślą o samorządach. To środki, o które mogą ubiegać się gminy i powiaty. Procedura jest bardzo prosta, nie ma tu zbędnej biurokracji – mówiła Anita Czerwińska. – I co najważniejsze, samorządy same będą decydować o tym, na jakie inwestycje wydadzą te pieniądze, czy będzie to remont szkoły, żłobka czy drogi – podkreślała posłanka. Na dofinansowaniu skorzystają nie tylko samorządy i mieszkańcy, lecz także działające na ich terenie firmy. – Pieniądze trafią do przedsiębiorstw realizujących te inwestycje. Zachowane zostaną miejsca pracy, a może nawet powstaną nowe – przekonywała Anita Czerwińska.

Największym beneficjentem rządowego programu pomocy jest powiat otwocki, dla którego limit dofinansowania wyliczono na blisko 5,4 mln zł. O najniższe kwoty – po 500 tys. zł – będą mogły ubiegać się gminy Osieck i Sobienie-Jeziory. – Wysokość dotacji wyliczono na podstawie zależności między zamożnością samorządów a planowanymi wydatkami na inwestycje – wyjaśniała posłanka.

Do Otwocka ma trafić blisko 4,4 mln zł. Prezydent Jarosław Margielski nie krył zadowolenia z faktu, że miasto może otrzymać pomoc finansową. – Sytuacja związana z pandemią bardzo wpłynęła na kondycję budżetu miasta. Dzięki dotacji nie będziemy musieli odstępować od realizacji zaplanowanych inwestycji. Bardzo się cieszę, że możemy ubiegać się o dofinansowanie w takiej kwocie – podkreślał prezydent Otwocka. W podobnym tonie wypowiadała się obecna na konferencji przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek, która podkreśliła, że dzięki dofinansowaniu będzie można rozpocząć jedną z ważniejszych w ocenie władz miasta inwestycji, czyli budowę szkoły podstawowej w Wólce Mlądzkiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.