Otwierają kolejny odcinek ekspresówki

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców! Jutro, w środę, 1 lipca, przed południem wykonawca planuje udostępnić kolejnych kilka kilometrów nowej trasy S17. Przez Góraszkę w gm. Wiązowna będzie można przejechać dwiema jezdniami, ale potem trasa zawęża się do jednego pasa. Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać do czasu otwarcia dwóch jezdni trasy m.in. na wysokości powiatu otwockiego. Cała inwestycja ma zakończyć się w marcu 2021 r. 

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. Krzysztof Nalewajko

Kierowcy z niecierpliwością czekają na otwarcie kolejnych odcinków trasy ekspresowej S17 między Góraszką, Kołbielą a Garwolinem. Roboty – mimo wielu szkód, które wyrządziły ostatnie nawałnice – idą pełną parą. Ponownie mamy dla kierowców dobrą wiadomość. – Podróżni jadący w kierunku Kołbieli i Lublina nie będą już korzystać z tymczasowego objazdu, ale pojadą nowym odcinkiem trasy S17 – zaznacza Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I dodaje, że w środę, 1 lipca po godz. 10 planowane jest otwarcie kolejnych kilku kilometrów trasy na wysokości gm. Wiązowna. 

– To będzie duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas musieli przejeżdżać z jednej strony drogi na drugą i często jeździli objazdami. Teraz będą mieli do dyspozycji nowy odcinek S17 na wysokości Góraszki – tłumaczy Łukasz Mielnik z biura prasowego firmy Strabag, która jest wykonawcą budowy fragmentu ekspresówki przebiegającego przez powiat otwocki. Firma wprowadza zmiany w organizacji ruchu na wysokości Góraszki i węzła Lubelska. Oznacza to, że kierowcy będą mogli pojechać nową trasą od węzła Lubelska na wysokości Majdanu (w tym miejscu S17 krzyżuje się z węzłem, który łączy się z trasą S2, czyli Południową Obwodnicą Warszawy) przez Góraszkę w kierunku Otwocka i Kołbieli. – Kierowcy będą mieli do dyspozycji jedną jezdnię, na której ruch będzie odbywał się w obu kierunkach – mówi Łukasz Minkiewicz. Natomiast Łukasz Mielnik z firmy Strabag tłumaczy: – Na wysokości węzła Lubelska ruch będzie odbywał się na jednej jezdni, ale na odcinku na wysokości Góraszki kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie i potem trasa ponownie zawęża się do jednej. I przypomina o tym, że na wielu odcinkach budowanej S17 są utrudnienia i obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu. Na nowym odcinku na wysokości gm. Wiązowna wykonawca zapewnił także tymczasowe zatoki autobusowe oraz przejścia dla pieszych (pomiędzy nimi będzie sygnalizacja świetlna). 

Obecnie trwa budowa m.in. chodników, oświetlenia drogowego, kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych, montowane jest też ogrodzenie, instalowane są bariery i ekrany akustyczne oraz oznakowanie pionowe, a także malowane są znaki poziome. 

– Wraz z otwarciem nowego odcinka S17 na wysokości gm. Wiązowna wykonawca rozpocznie w tym miejscu rozbiórkę ok. 300-metrowego odcinka starej drogi krajowej nr 17 i budowę nowej nawierzchni z betonu cementowego. Będzie mógł też dokończyć prace na łącznicach, przez które przebiegał tymczasowy objazd drogowy – wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z GDDKiA. I dodaje, że obecnie zaawansowanie prac na S17 sięga 73 proc., a roboty na odcinku w kierunku Kołbieli i Lublina nie zwalniają tempa. – Na pozostałych dwóch odcinkach S17 od węzła Lubelska do końca obwodnicy roboty są zrealizowane w ok. 82 proc. Codziennie na placu budowy pracuje ok. 600 osób i 200 maszyn budowlanych. Termin zakończenia prac to marzec 2021 r., ale w wakacje wykonawca planuje udostępnić obydwie jezdnie na S17 m.in. na wysokości powiatu otwockiego.

3 komentarze do “Otwierają kolejny odcinek ekspresówki

 • 1 lipca 2020 o 20:44
  Permalink

  Prawda jest taka,że tereny leżące bliskości trasy bardzo zyskają na atrakcyjności (juz zyskały) i wartości. To skok o 30 lat do przodu dla,mieszkańców,firm istniejących przy S17 oraz tych które powstaną ze względu na lokalizację i połączenie z POW a także dla powiatu przedewszystkim.

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 23:40
  Permalink

  A i tak sie w tut. glowach nic tak szybko nie zmieni.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.