Piorun uderzył w blok. Straty oszacowano na ponad pół miliona złotych

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy bloku przy ul. Polnej w Józefowie, w który podczas wczorajszej nawałnicy uderzył piorun. Z pożarem na poddaszu walczyło 58 strażaków z 16 jednostek straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało, ale część budynku, w tym kilka mieszkań, została poważnie zniszczona. Wstępnie straty oszacowano na ponad pół miliona złotych 

AGNIESZKA JASKULSKA

W poniedziałek, 29 czerwca po godz. 16 przez powiat otwocki przeszła burza, która wyrządziła wiele szkód. – W ciągu 24 godzin strażacy interweniowali do 37 zdarzeń, m.in. dotyczących uszkodzonych dachów – mówi mł. bryg. Maciej Aptacy, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w bloku przy ul. Polnej w Józefowie, gdzie w dach budynku uderzył piorun. Poddasze stanęło w ogniu, a w wielu okolicznych budynkach wskutek wyładowania doszło do uszkodzenia urządzeń, m.in. telewizorów, komputerów czy sprzętu AGD. 

– Około godz. 18 zostaliśmy powiadomieni o pożarze, który wybuchł na poddaszu czterokondygnacyjnego bloku mieszkalnego po tym, jak uderzył w niego piorun – podkreśla mł. bryg. Maciej Aptacy. Na miejscu interweniowało 58 strażaków z 16 jednostek, m.in. JRG Otwock, JRG 12, OSP Józefów, OSP Świdry Małe, OSP Otwock-Jabłonna i OSP Wólka Mlądzka, a także karetka pogotowia i policja. 

Służby mundurowe ewakuowały mieszkańców bloku. – Nikomu nic się nie stało – podkreślają strażacy. Akcja gaśnicza była trudna, bo ogień rozprzestrzeniał się na nieużytkowym poddaszu, do którego był dostęp tylko przez mieszkania znajdujące się na najwyższej kondygnacji bloku. – W akcji gaśniczej wykorzystano specjalistyczny sprzęt, m.in. nowy wóz strażacki z hydrauliczną drabiną sięgającą 10. piętra, a także podnośnik z JRG 12, dzięki którym strażacy mogli gasić pożar z zewnątrz – podkreśla mł. bryg. Maciej Aptacy. – Opanowanie ognia zajęło nam ponad godzinę, ale cała akcja zakończyła się po ponad siedmiu godzinach. Spaleniu uległo około 300 metrów kwadratowych dachu, który zabezpieczyliśmy plandekami – mówi zastępca dowódcy JRG Otwock. I dodaje, że wstępnie straty oszacowano na ponad pół miliona złotych. 

Podczas pożaru zniszczeniu uległy przede wszystkim dwa mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku, a także kilka innych lokali, które zostały zalane. Jednak mieszkańcy nie zostali sami. Z pomocą przyszli im nie tylko okoliczni mieszkańcy, lecz także internauci, którzy zorganizowali zbiórkę w mediach społecznościowych. Urząd Miasta Józefowa także zaangażował się w pomoc. – Dwie rodziny mają zapewniony nocleg w jednym z ośrodków. Ich mieszkania wymagają generalnego remontu. Pomagamy także innym mieszkańcom – mówi Piotr Gąszcz, zastępca burmistrza Józefowa. I dodaje, że budynek był ubezpieczony. 

fot. Ratownictwo Powiatu Otwockiego

fot. Facebook/Marcin Osadowski/Agnieszka Mazurek/Martyna Boukhiar

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.