W wakacje nie dojedziesz pociągiem do Otwocka

Zanim ruch na trasie Otwock – Pilawa zostanie przywrócony, od poniedziałku, 6 lipca aż do połowy sierpnia pociągi z Warszawy nie będą dojeżdżały do Otwocka. Pomiędzy PKP Falenica, PKP Józefów a PKP Otwock będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa: linia przyspieszona RE oraz linia zwykła Z-7, które połączą się na trasie na odcinku Falenica – Józefów – Otwock – Celestynów – Pilawa.

AGNIESZKA JASKULSKA

W tym roku pasażerowie i kierowcy nie będą mieli lekko, czeka ich wiele utrudnień, zwłaszcza w lipcu, gdy część ul. Orlej w centrum miasta będzie zamknięta w związku z końcowym etapem przebudowy drogi pod dwoma wiaduktami kolejowymi. Otwarcie ulicy planowane jest pod koniec lipca.
Sporo utrudnień czeka także pasażerów. Od lipca nie będzie można dojechać pociągiem do Otwocka.

– Zmiany w ruchu pociągów na odcinku Warszawa-Falenica – Otwock będą związane z włączeniem modernizowanego obecnie układu torowego we wschodniej części stacji Otwock, czyli od strony ul. Warszawskiej, oraz dostosowaniem stacji do projektowanych czterech torów w kierunku Warszawy – tłumaczył w styczniu w rozmowie z „Linią” Karol Jakubowski z PKP PLK.

Wykonawca modernizacji linii kolejowej na wysokości Otwocka przygotowuje się do montowania rozjazdów dla pociągów na PKP Otwock. – W związku z tym planowane jest wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Józefów – Otwock od poniedziałku, 6 lipca do piątku, 14 sierpnia – informuje Magdalena Janus z PKP PLK. – Na tym odcinku będzie funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa. Za jej organizację, w tym m.in. za częstotliwość kursowania oraz lokalizację przystanków, na których mają zatrzymywać się autobusy, odpowiadają przewoźnicy kolejowi – dodaje.

Jak informują Koleje Mazowieckie, w wakacje na odcinku Otwock – Pilawa nadal będzie prowadzona modernizacja linii kolejowej i wszystkie połączenia będą obsługiwane przez autobusy zastępcze. Część trasy ZKA zostanie wydłużona i połączona na odcinku Falenica – Józefów – Otwock – Celestynów – Pilawa. – Obecna organizacja ruchu ZKA z Otwocka do Pilawy zostanie przedłużona o kolejny odcinek w kierunku Falenicy – tłumaczy Jolanta Maliszewska z biura prasowego Kolei Mazowieckich. – Na nowym odcinku od Otwocka do Józefowa będzie obowiązywała linia autobusowa przyspieszona z oznakowaniem „RE” – dodaje Maliszewska. I tłumaczy, że tymi autobusami będzie można dojechać nie tylko do Otwocka, lecz także do Pilawy, dotychczasowa trasa (Otwock – Pilawa) zostanie bowiem wydłużona o józefowski odcinek.

– Linia przyśpieszona RE jest skomunikowana z pociągami jadącymi z oraz do Dęblina. Autobus kursować będzie na odcinku Józefów – Pilawa i zatrzyma się m.in. na przystankach w Otwocku i w Świdrze – tłumaczy Jolanta Maliszewska.

Pasażerowie będą mogli skorzystać z jeszcze jednej linii autobusowej – Z-7, która ma kursować według rozkładu cyklicznego na odcinku Pilawa – Celestynów – Falenica. – Autobusy Z-7 zatrzymają się na podstawowych przystankach pomiędzy Pilawą, Celestynowem a Otwockiem, a także na przystankach w Świdrze, Józefowie i Michalinie – mówi Jolanta Maliszewska z biura prasowego KM.

– Przy stacji kolejowej Warszawa-Falenica, z uwagi na sytuację ruchową, przystanki będą dwa. W przypadku PKP Józefów przystanki zostaną zlokalizowane w pobliżu punktu przesiadkowego dla autobusów RE – podkreśla Maliszewska.

UTRUDNIENIA DLA PASAŻERÓW I NOWE TRASY  

– Od poniedziałku zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa ZS7 na trasie Wiatraczna – Kupiecka. Będzie także obowiązywało wzajemne honorowanie biletów Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich – zapewnia Jolanta Maliszewska. Pociągi SKM linii S1 będą kursowały na trasach skróconych do Józefowa, Warszawy Falenicy lub Warszawy Gocławka.

Zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa:
Linia ZS7: WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Błękitna – Widoczna – Patriotów– marsz. J. Piłsudskiego – H. Kołłątaja – Świderska – Kupiecka – KUPIECKA (powrót Kupiecka – S. Staszica).

Uwaga! Autobusy linii ZS7 – z powodu zamknięcia ul. Orlej w Otwocku – będą dojeżdżały do przystanku końcowego Kupiecka tymczasowo. Po otwarciu ul. Orlej autobusy ZS7 będą obsługiwały trasę: WIATRACZNA – Grochowska – Płowiecka – Błękitna – Widoczna – Patriotów – marsz. J. Piłsudskiego – H. Kołłątaja – S. Staszica – Powstańców Warszawy – Orla – ORLA (powrót: Orla, Świderska).

Jednocześnie, na czas zamknięcia ul. Orlej i kursowania autobusów linii ZS7 do przystanku Kupiecka, zostaną zmienione trasy linii 702 i 722:

Linia 702: WIATRACZNA – (…) – S. Batorego – Przewoska – Hoża – M. Andriollego – Powstańców Warszawy – S. Staszica – Karczewska – Hoża (powrót: M. Andriollego – Powstańców Warszawy – S. Staszica – Hoża) –  M. Andriollego – (…) – GLINIANKA.

Linia 722: WIATRACZNA – (…) – M. Andriollego – Powstańców Warszawy – S. Staszica – STASZICA (powrót: Staszica – Świderska – Hoża).

– Pociągi Kolei Mazowieckich będą dojeżdżały do PKP Józefów lub PKP Warszawa Falenica. Natomiast autobusy zastępcze KM będą kursowały na odcinku Pilawa – Warszawa Falenica – tłumaczy Jolanta Maliszewska. 

4 komentarze do “W wakacje nie dojedziesz pociągiem do Otwocka

 • 30 czerwca 2020 o 13:46
  Permalink

  Obecnie na trasie Falenica – Otwock wystarczają 20-minutowe bilety, ale autobusy staną w korkach, co razem z przesiadką w Józefowie wymusi droższy bilet. O pierwszej strefie dla Otwocka, zgaduję, nadal nic konkretnego nie słychać.

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 19:19
  Permalink

  Skomentuję to tak. Zamknięcie torów kolejowych od Otwocka do Józefowa było planowane od roku i każdy się zapewne do tego psychicznie przygotował. Jednak połączenie tego z wyłączeniem z ruchu Orlej uważam za gigantyczny skandal tym bardziej, że zrobienie tego odcinka ulicy można było wykonać dużo wcześniej i tak zresztą było to początkowo planowane.

  Drugi skandal to zlokalizowanie przystanku komunikacji zastępczej ZTM w Otwocku przy ul. Kupieckiej, co oznacza, że jako mieszkaniec osiedla Tysiąclecia będę musiał spacerować na ten przystanek codziennie jakieś 15-20 minut, podczas gdy normalnie na stację kolejową zajmuje to tylko 5-10 minut. Dobrze że chociaż część autobusów KM będzie zajeżdżać na przystanek przy stacji PKP choć i naniego trzeba robić marszrutę koło Stylowej, bo Budimex tunelu przy stacji od strony warszawskiej też nie raczy otworzyć tylko grzebie się przy nim od ponad roku jak banda ślimaków.

  Mam nadzieję, że termin otwarcia Orlej już w lipcu zostanie dotrzymany i nie będzie kolejnym picem na wodę, w czym otwoccy „modernizatorzy”linii kolejowej niestety celują. A nadzorcze władze powiatowe nie będą blokować otwarcia tego tak potrzebnego dla mieszkańców odcinka upierdliwą papierologią i sztywnym trzymaniem się wszystkich procedur.

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 23:14
  Permalink

  Witam. Mieszkam w Otwocku bardzo krótko, a dojeżdżałam zawsze do pracy (Warszawa trakt brzeski) pociągiem S1 do Wawra, a następnie szłam ok 5 min na przystanek trawiasta. Jak teraz będzie to wyglądać? Czy może ktoś mi pomóc i wytłumaczyć? Mieszkam przy parku miejskim

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2020 o 09:59
   Permalink

   Pani Wesołowska, przystanek zastępczej komunikacji autobusowej jest przy stacji PKP Otwock ( od ul. Świderskiej/Orlej) i stamtąd często kursują autobusy zarówno w stronę Pilawy, jak i Józefowa/Falenicy (tu kończy się trasa ZKA i można przesiać się do pociągu).

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.