Mapa „białych plam” w komunikacji

Powiatowi radni zlecili zarządowi zidentyfikowanie tzw. białych plam komunikacyjnych w powiecie otwockim. Chodzi o wskazanie tych miejscowości, gdzie z powodu koronawirusa zniknął lokalny transport publiczny. Ma to zapoczątkować działania zmierzające do wznowienia połączeń.

SYLWIA WYSOCKA

Pomysł stworzenia uaktualnionej mapy transportowej powiatu otwockiego zgłosił we wtorek, 23 czerwca na komisji gospodarki, zasobu i środowiska przewodniczący rady powiatu Piotr Mateusz Kudlicki.

– Docierają do mnie informacje o problemach z komunikacją. Mieszkańcy zgłaszają potrzeby w zakresie uruchomienia transportu zbiorowego. Chodzi np. o gminy Kołbiel czy Celestynów. Warto przeanalizować, w jaki sposób zmieniła się siatka połączeń komunikacji publicznej. Gdzie są „białe plamy”, czyli obszary, na których mieszkańcy mają z tym trudności – mówił Kudlicki.

Wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie komisji uznali, że zarząd powiatu powinien przeanalizować aktualną mapę połączeń komunikacji publicznej i przedstawić ją radnym. – Nie chodzi o to, by powiat stał się organizatorem transportu zbiorowego czy przewoźnikiem, ale potrzebne jest zidentyfikowanie obszarów, na których występują trudności, podjęcie rozmów z poszczególnymi gminami dotyczących potrzeb i możliwości ich realizacji. Uważam to za szczególnie wskazane w kontekście sąsiedztwa aglomeracji warszawskiej – tłumaczył Kudlicki. I podkreślił, że mogłoby to zapoczątkować rozmowy z gminami o ewentualnym przedłużeniu istniejących linii ZTM.

– Takie rozwiązanie można by zastosować np. w przypadku Kołbieli
– zwrócił uwagę przewodniczący rady.

Obecny na komisji starosta Cezary Łukaszewski podkreślił, że powiat nie ma ani ustawowych, ani finansowych możliwości, by wspierać publiczny transport lokalny. Istnieją jednak wstępne plany transportu zbiorowego i w ramach tego opracowania była już tworzona mapa, która teraz może zostać zaktualizowana. Informacja o „białych plamach” transportowych, czyli realnych problemach z komunikacją mieszkańców konkretnych obszarów, ma trafić pod obrady jednego z najbliższych posiedzeń komisji rozwoju rady powiatu.

One thought on “Mapa „białych plam” w komunikacji

  • 2 lipca 2020 o 15:15
    Permalink

    Jeździł autobus z Otwocka do Osiecka, przez: Janów, Brzezinkę, Łukówiec, Całowanie, Warszówke… Od marca nie jeździ.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.