Dożynki odwołane!

Władze Karczewa zdecydowały, że do końca roku w gminie nie będzie żadnych imprez masowych. To oznacza, że Dni Karczewa na pewno nie zostaną przełożone na jesień, nie odbędą się też tradycyjne dożynki. W zamian planowane są imprezy na mniejszą skalę, np. kino letnie czy koncerty kameralne.

SYLWIA WYSOCKA

Już kilka tygodni temu burmistrz Michał Rudzki informował, że cykliczne imprezy plenerowe, zwykle odbywające się w czerwcu i w miesiącach wakacyjnych, na pewno nie zostaną zorganizowane w zwyczajowym terminie. Decyzje o tym, czy będą one przeniesione na później, czy w ogóle odwołane, miały zapaść w drugiej połowie czerwca. Tak też się stało, choć decyzja władz gminy raczej nie ucieszy mieszkańców.

We wtorek, 23 czerwca burmistrz poinformował, że zapadła decyzja o rezygnacji w tym roku z organizacji wszystkich dużych imprez plenerowych.

– Razem z dyrekcją Centrum Kultury i Sportu w Karczewie podjęliśmy decyzję o odwołaniu do końca roku wszystkich większych imprez kulturalnych na terenie gminy Karczew, z wyjątkiem tych, na które CKiS otrzymało dofinansowania – napisał na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych burmistrz Rudzki. I dodał, że rozpoczęcie wielotygodniowych przygotowań i przeznaczanie gminnych pieniędzy na wydarzenia, które mogą być odwołane bądź zgromadzą niewielką liczbę uczestników, nie jest w tym momencie celowe.

W rozmowie z „Linią” p.o. dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Karczewie Marta Winiarek informuje, że w tym roku nie odbędą się: Dni Karczewa, Pożegnanie Lata oraz Dożynki Gminne, czyli wszystkie te wydarzenia, które były zgłaszane jako imprezy masowe.

– Ponieważ nadal obowiązuje zasada, że do odwołania nie można organizować imprez masowych, a takie przedsięwzięcia wymagają dużo czasu na organizację, zdecydowaliśmy, że trzy główne imprezy w tym roku się nie odbędą. Nie chcielibyśmy wydawać pieniędzy z budżetu tylko po to, żeby odbyło się coś, co odbywało się zawsze. Obecnie bezpieczeństwo i zdrowie są ważniejsze, a jeśli zwalczymy epidemię, w przyszłym roku będziemy mogli wspólnie świętować – dodaje dyrektor CKiS.

I dodaje, że prowadzi rozmowy z proboszczami o zorganizowaniu mszy dziękczynnej za plony i minikoncertu lokalnego zespołu ludowego. Byłyby to takie kameralne obchody dla podtrzymania dożynkowej tradycji. Zarówno burmistrz Rudzki, jak i dyrektor Winiarek podkreślają, że gmina mimo wszystko przygotowuje ofertę kulturalną dla swoich mieszkańców. – Już od początku lipca ruszamy z Kinem Pod Chmurką w parku za budynkiem OSP Karczew (więcej czytaj na str. 28). O kolejnych wydarzeniach, na mniejszą skalę, będziemy informować na bieżąco – zapewnia burmistrz.

– Potańcówki nad Moczydłem, koncerty plenerowe, być może zlot foodtrucków – rozmawiamy o tym, w jaki sposób w obowiązującym reżimie
sanitarnym zorganizować te wydarzenia o mniejszym zasięgu. Na pewno planujemy przeprowadzenie na jesieni działań, na które dostaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury i Biura Programu „Niepodległa”, w grudniu chcemy zorganizować także tradycyjny Jarmark Walbachowski. Oprócz tego Centrum Kultury i Sportu planuje przygotowanie imprez sportowych, takich jak: Wakacyjna Liga Piłki Siatkowej czy biegi, np. z okazji 1 sierpnia – wylicza Marta Winiarek.

O oszczędnościach w budżecie CKiS z powodu imprez, które się odbędą, dyrektor placówki nie chce mówić. – Skoro zapadła decyzja, że imprezy się nie odbędą, musimy zdecydować, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze, ale postaramy się zapewnić ofertę kulturalną w mniejszym stopniu. Mamy w CKiS bieżące potrzeby, na które nie były zaplanowane pieniądze, więc niewykluczone, że będziemy korzystać z tej „rezerwy” – informuje dyrektor Winiarek.

One thought on “Dożynki odwołane!

  • 6 lipca 2020 o 08:03
    Permalink

    no to Pani Winiarek będzie wszędzie wpychała piskorzy na koncerty

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.