Koniec rządów dyrektor Kupiszewskiej

Niecały rok Małgorzata Kupiszewska pełniła funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. We wtorek, 30 czerwca wiceprezydent Paweł Walo z upoważnienia prezydenta Otwocka podpisał zarządzenie o jej odwołaniu. Jako powód podano naruszenie przepisów Kodeksu pracy, statutu MOKTiS-u i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

 SYLWIA WYSOCKA

Okazuje się, że znajomość realiów i lokalnych problemów nie wystarczyła, żeby dobrze zarządzać największą miejską placówką kulturalną. Małgorzata Kupiszewska, której właśnie to za jeden z walorów poczytywał przy wyborze wiceprezydent Paweł Walo, miała pełnić funkcję szefowej MOKTiS-u do 9 lipca 2022 roku. Jej dyrektorska kariera w tej placówce kończy się jednak przed czasem. 30 czerwca wiceprezydent Walo podpisał zarządzenie o odwołaniu Kupiszewskiej z pełnionej funkcji. Jak podano w oficjalnym uzasadnieniu, dopuściła się kilku istotnych przewinień.

Pierwszy dotyczy naruszenia przepisów Kodeksu pracy i wiąże się ze sprawą opisywaną na łamach „Linii” (w numerze 25 z 22 czerwca), czyli upublicznienia listu śp. Bogdana Stodulnego do dyrekcji Otwockiego Centrum Kultury. Zdaniem prezydenta dyrektor Kupiszewska naruszyła Kodeks pracy i rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej poprzez udostępnienie na widok publiczny na ścianie obok drzwi wejściowych do galerii sztuki OK tablicy, na której znalazło się podanie o pracę, informacja o wysokości wynagrodzenia i ówczesne miejsce zamieszkania Bogdana Stodulnego.

Według interpretacji urzędu podanie o pracę jest częścią dokumentacji pracowniczej, pracodawca powinien być gwarantem jej poufności bez względu na to, czy dotyczy ona byłych pracowników żyjących czy zmarłych. Takie dokumenty w przypadku śmierci byłego pracownika można udostępnić, ale osobom uprawnionym, do których należy głównie najbliższa rodzina. Decyzja dyrektor o upublicznieniu dokumentu jest więc, według prezydenta, naruszeniem norm prawnych.

Ponadto zarzucono Kupiszewskiej, że dopuściła się naruszenia zapisów statutu MOKTiS-u. Chodzi o przedłużenie bez zgody władz Otwocka umowy najmu pomieszczeń piwnicznych Muzeum Ziemi Otwockiej. Zgodnie z obowiązującą umową użyczenia budynku muzeum MOKTiS nie może bez zgody miasta wynajmować nieruchomości osobie trzeciej. Prezydent uznał, że robiąc to, dyrektor przekroczyła swoje kompetencje.

Kolejnym wymienionym w zarządzeniu zarzutem jest naruszenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony danych osobowych (RODO) poprzez przekazanie przetwarzania danych podmiotom zewnętrznym. Chodzi o firmy, które prowadziły dla MOKTiS-u sprawy kadrowe i świadczyły pomoc prawną. Na podstawie umów z Ośrodkiem mają one dostęp do danych osobowych. Żaden z dokumentów nie zawiera jednak postanowień dotyczących powierzenia przetwarzania danych osobowych, a to jest naruszenie przepisów o RODO.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że decyzja nie była podyktowana wyłącznie względami formalnymi, lecz także głosami środowisk, które nie mogły porozumieć się z dyrektor Kupiszewską. Potwierdzeniem tego byłoby niedawne posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu, na którym po raz kolejny bardzo krytykowano działalność dyrektor, oraz fakt, że postanowienie prezydenta konsultowano z działającymi na terenie miasta instytucjami kultury i sportu – Fundacją Promocji Kultury „OtwArte”, UKS Otwock, FC Champion, UKS „Dwunastka Otwock”, Klubem Sportowym „Wojownik”, UKS Kresy – zostało zaopiniowane pozytywnie. Organizacje opisywały niewłaściwe z ich punktu widzenia działania dyrektor Kupiszewskiej albo powstrzymały się od głosu ze względu na brak jakiejkolwiek współpracy zMOKTiS-em.

 – Niezwykle cenię panią Małgorzatę Kupiszewską za je jwcześniejsze dokonania, które nie sposób podważać. Uważam jednak, że funkcja kierownicza w instytucjach samorządowych to przede wszystkim służba i pokora. Ta służba musi cechować się łączeniem środowisk, a nie tworzeniem podziałów lub prowokowaniem sytuacji, za sprawą których mogą one powstawać. Zdarzały się sytuacje rażące, w których czynnik ludzki był kompletnie pomijany. Darzę szacunkiem wszystkie lokalne środowiska, zwłaszcza seniorów zrzeszonych w otwockich stowarzyszeniach, którzy w sposób niedopuszczalny zostali obrażeni podczas ostatniej komisji kultury, sportu i turystyki. Nie ma mojej akceptacji dla tego typu działań przez osobę piastującą kierownicze stanowisko, a już na pewno w instytucji zajmującej się szeroko pojętą kulturą –mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski. –Ponadto audyt przeprowadzony w MOKTiS-ie ujawnił uchybienia, które również miały wpływ na podjęcie decyzji o odwołaniu pani Małgorzaty Kupiszewskiej ze stanowiska. W najbliższym czasie zostanie wyznaczona osoba, której zadaniem będzie rozwój otwockiej kultury, sportu i turystyki przy wykorzystaniu potencjału lokalnych środowisk – dodaje.

Małgorzata Kupiszewska zdecydowała, że nie będzie na łamach prasy komentować decyzji prezydenta. Została odwołana 30 czerwca, ale z zachowaniem przysługującego okresu wypowiedzenia. Jedną z jej ostatnich decyzji było zwolnienie wieloletniego kierownika Klubu Smok Jacka Grymuzy. Jeszcze na początku pandemii Małgorzata Kupiszewska ustanowiła pełnomocnictwa dla głównej księgowej na wypadek swojej nieobecności. Księgowa jest więc uprawniona do bieżącego administrowania jednostką.

[AKTUALIZACJA] W poniedziałek, 6 lipca wiceprezydent Paweł Walo powierzył Tomaszowi Winnickiemu pełnienie obowiązków dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku do czasu powołania dyrektora placówki. Tomasz Winnicki ma doświadczenie w pracy w warszawskich teatrach, przez lata działał w sekcji muzycznej Klubu Smok, w którym współorganizował też przegląd „Młoda Estrada” dedykowany początkującym zespołom.

4 komentarze do “Koniec rządów dyrektor Kupiszewskiej

 • 7 lipca 2020 o 13:14
  Permalink

  Witam,
  Dobrze by było odnieść się do wszystkich artykułów związnych z Pania Kupiszewską.
  Czyli to że odpływ pracowników z MOKTIS po burzliwych sytuacjach nie był przypadkiem.Skoro sygnalizowali że nie ma porozumienia z tą Pania i że jej kompetencje budzą wątpliwość to może trzeba było sie lepiej wsłuchać w opinie osób które sygnalizowały potencjalne problemy. To oczywiście nie przytyk do Lini Otwockiej tylko do odpowiezialnych i biorących udział w tych rozmowach. Takim to sposobem odeszło parę wartościowych osób i sprawa zostaje zamknięta – otwocczanie , nic sie nie stało. Zminimy dyrektorke , teraz już bedzie tylko lepiej…..
  Od razu wpada mi do głowy arabskie przysłowie : Jak mówi Ci jedna osoba że jesteś koniem to możesz sie uśmiechnąc ale jak mówi to kilka osób to nie zwlekaj , leć kupuj siodło we własnym interesie. Tu zabrakło wsłuchania sie opinię środowisk za to pojawiły się artykuły ociekajace wazeliną. Pamiętam bo czytałem.. Pod rozwagę na przyszłość , polityka kadrowa to sztuka.
  Pozdrawiam
  Bogdan

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2020 o 13:33
  Permalink

  Można napisać, że decyzja której wszyscy rozsądnie myślący ludzie już dawno oczekiwali. Teraz zobaczymy, kto zostanie następcą tej pani. Mam nadzieję, że w otwockich, prawicowych władzach pojawi się jakaś logiczna konstatacja, że imprezy kulturalne obejmują szersze spektrum doświadczeń od imprez patriotycznych, koncertów disco polo i wesel. Chociaż obserwując działania przedstawicieli PiSu na bardzo różnych szczeblach zarówno krajowych jak i samorządowych jestem niestety sceptykiem. Ci panowie niestety nie potrafią odciąć się od wyznawanych ideologii i przyjąć do wiadomości, że artysta to człowiek niepokorny, wolny wewnętrznie i najczęściej o mentalności lewicowej. A próba kształtowania go i instytucji kultury w duchu narodowo-patriotycznym jest zwyczajnie głupia. Więc albo się ten fakt akceptuje i wtedy jest szansa na sensowny poziom instytucji kultury albo się tę kulturę rozwala, tak jak pokazano to w Otwocku.

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2020 o 22:44
  Permalink

  Kupiszewska (Kaufmann), Winnicki (Weinberg), a jak nie, to zatrudnimy potem Złotowicza albo Srebrowskiego. 🙂

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2021 o 14:45
  Permalink

  Bardzo dobrze, że wreszcie wyszło na jaw, jakim człowiekiem jest pani Kupiszewska. Pod egidą patriotyzmu i ogólnej śpiewki o dobrych ludziach ta dama to klasyczna manipulatorka i niestety naciągaczka. Cieszę się, że wreszcie inni się na niej poznali.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.