Kiedy rozbudowa szkoły w Starej Wsi?

Wakacje to przerwa od nauki, ale nie od inwestycji. Trwają przygotowania do rozbudowy Szkoły Podstawowej w Starej Wsi. Zanim zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonawstwo, do końca sierpnia ma powstać program funkcjonalno-użytkowy dla tej oświatowej inwestycji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego, w czwartek, 25 czerwca, wójt Witold Kwiatkowski, pracownicy urzędu gminy, dyrektor szkoły w Starej Wsi Elżbieta Osuch i radny Leszek Gąsiorowski spotkali się z przedstawicielami firmy EKOINBUD Sp. z o.o. Na zlecenie gminy opracuje ona program funkcjonalno-użytkowy rozbudowy szkoły. Nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja jest konieczna, dzieci przybywa, a w obecnym budynku jest coraz ciaśniej.

Podczas spotkania omówiono główne zagadnienia dotyczące bryły nowego obiektu, jego lokalizacji, rozmieszczenia sal lekcyjnych, zagospodarowania terenu przy szkole. Przypomnijmy, że do istniejącego budynku placówki planowana jest dobudowa skrzydła na potrzeby szkoły oraz pomieszczeń kuchni. W dalszej perspektywie jest budowa nowego przedszkola. Docelowo w Starej Wsi ma powstać jeden duży kompleks oświatowy. W tym celu gmina pozyskała już wcześniej sąsiednią nieruchomość od Lasów Państwowych.

– Jeden z najtrudniejszych kroków, czyli pozyskanie terenu pod rozbudowę szkoły, już za nami. Teraz pracujemy nad rozwiązaniami, które zapewnią dzieciom odpowiednio dobre warunki nauki w najbliższych latach – mówi wójt Kwiatkowski. – Budowa przedszkola i nowej sali gimnastycznej to inwestycje bardziej perspektywiczne, ponieważ są bardzo kosztowne. Niestety na takie cele oświatowe nie ma wsparcia z Ministerstwa Edukacji Narodowej, dlatego ten ciężar będzie musiała wziąć na siebie gmina – zapowiada wójt.

Ostateczna wersja programu funkcjonalno-użytkowego, który jest niezbędnym załącznikiem do przetargu, powinna zostać opracowana i uzgodniona do końca sierpnia. Jeszcze w lipcu mają być znane wstępne propozycje tego programu. Gdy będzie on już gotowy, zostanie przedstawiony do zaopiniowania przez komisję rady gminy, a później zatwierdzony przez wójta. W tym dokumencie znajdzie się też informacja o tym, ile będzie kosztować inwestycja.

Przetarg na projekt i budowę ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Jednak realizacja zadania, z uwagi na możliwości finansowe gminy, zostanie podzielona na etapy i lata. –W Wieloletnim Planie Finansowym mamy przewidziane pieniądze na tę inwestycję. Powiedziałem, że samorząd podejmuje się tego wyzwania i zostanie ono zrealizowane. Chcemy, żeby na drugi semestr roku szkolnego w 2021/2022 nowe skrzydło szkoły było już gotowe – planuje wójt.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.