Uważaj na wartki nurt rzeki

Gorące dni zachęcają do wypadów nad wodę i korzystania z uroków plaży. W naszym jest wiele dzikich akwenów, nad którym wypoczywa nie tylko młodzież, lecz także dorośli. Rzeka Świder, jezioro Moczydło czy Rokola w gm. Karczew to jedne z ulubionych miejsc plażowiczów.

 AGNIESZKA JASKULSKA

Po ostatnich nawałnicach i dużych opadach deszczu płytki Świder zamienił się w dziką rzekę o wartkim nurcie. – Świder to wbrew pozorom rzeka o nieuregulowanym dnie. W jednym miejscu woda sięga do kolana, a kilka metrów dalej jest bardzo głęboko. Nurt może porwać i nawet dorosła osoba będzie miała problem, aby wyjść na brzeg – tłumaczy mł. bryg. Maciej Aptacy, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.

– W ostatnim czasie poziom wody podniósł się o pół metra. Pod wodą znikło kilka metrów plaży i wiele małych, piaszczystych wysepek, na których kiedyś opalali się plażowicze. W wielu miejscach nie widać dna i to powinien być wyraźny sygnał, zwłaszcza dla rodziców, aby nie pozwalać dzieciom kąpać się w rzece. Świder jest bardzo zmienny i lepiej poczekać, aż poziom wody opadnie i nurt nie będzie taki wartki. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii – ostrzega mł. bryg. Aptacy.

Plażowiczów nie odstrasza jednak wysoki stan wody w Świdrze ani to, że nie ma wyznaczonego kąpieliska czy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, które jest wydzielone i oznakowane. Ostatnio władze Otwocka i Józefowa umieściły tablice ostrzegające przed kąpielą w Świdrze, ale plażowicze nic sobie z tego nie robią i korzystają z kąpieli w rzece. W ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, która potrwa do końca sierpnia, funkcjonariusze patrolują akweny w powiecie otwockim, m.in. plażę miejską, brzegi Świdra i Wisły, jeziora Rokola i Moczydło w gm. Karczew oraz zbiorniki wodne w Sobieniach- Jeziorach i Osiecku.

– W powiecie otwockim nie ma żadnych czarnych punktów, ale jest wiele popularnych miejsc niestrzeżonych, gdzie mieszkańcy szukają ochłody nad wodą – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje, że będą one często kontrolowane przez funkcjonariuszy.

NIE PIJ ALKOHOLU

Kilka dni temu policjanci namierzyli aż 16 nastolatków, którzy spożywali alkohol nad wodą, przede wszystkim nad rzeką Świder. – Powiadomiono ich rodziców, którzy musieli odebrać swoje pociechy z komendy – mówi nadkom. Daniel Niezdropa. I apeluje do rodziców, aby zainteresowali się tym, co robią i z kim spotykają się ich dzieci, zanim dojdzie do tragedii.

 

ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU NAD WODĄ:

  1. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
  2. Nigdy nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę, które mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
  3. Nie wchodź rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję i nogi – pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
  4. Nigdy nie pływaj po alkoholu ani innych używkach. Niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
  5. Unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nie pływaj w akwenach, gdzie kąpiel jest zakazana. Jeśli jednak korzystasz z niestrzeżonych kąpielisk, wybieraj miejsca, które są popularne wśród plażowiczów.
  6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły czy porywistego wiatru. Unikaj kąpieli po zmroku.
  7. Nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
  8. Pływaj w miejscach, które dobrze znasz. nie pływaj tam, gdzie jest dużo wodorostów lub gdzie są drzewa. unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
  9. Pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do poziomu umiejętności pływackich. nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
  10. Dmuchane materace, kółka, rękawki i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu i nie są sprzętem ratunkowym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.