Karczew: Trudne rozmowy o szkole

Karczewscy radni chcą, by powiat otwocki wspomógł finansowo funkcjonowanie Zespołu Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Prowadzenie szkół ponadpodstawowych to zadanie powiatu – argumentują radni, którzy upoważnili burmistrza do podjęcia rozmów w tej sprawie.

SYLWIA WYSOCKA

Zgodnie ze statutem Zespołu Szkół w Karczewie organem prowadzącym placówkę jest gmina. Chociaż to do powiatu należy zakładanie i prowadzenie szkół ponadpodstawowych, Karczew może prowadzić szkołę, ponieważ samorządy innego szczebla w porozumieniu z powiatem także mogą realizować takie zadanie. We wspominanym statucie czytamy także, że placówka jest jednostką budżetową, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu gminy Karczew. Miejscy radni chcieliby to zmienić. Wniosek w tej sprawie zgłosiła najpierw komisja rozwoju gospodarczego, a następnie poparła go komisja oświaty. Chodzi o to, żeby upoważnić burmistrza Michała Rudzkiego do podjęcia z władzami powiatu rozmów na temat przejęcia obowiązku współfinansowania Zespołu Szkół.

– Składając wniosek, myśleliśmy o trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się obecnie gmina – wyjaśnia przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego Jarosław Jobda. – Utrzymujemy Zespół Szkół, ale nie jest to w zakresie obowiązków gminy. Chcielibyśmy zminimalizować koszty, które ponosimy w związku z funkcjonowaniem tej placówki. Proponujemy, aby burmistrz rozpoczął działania mające na celu współfinansowanie przez powiat tej szkoły, żeby zminimalizować obciążenie naszego budżetu – dodaje.

Rozmowy mogą być trudne. Zarząd Powiatu Otwockiego w czasie pandemii koronawirusa został zobowiązany przez radnych do maksymalnego cięcia wydatków bieżących w obszarach, w których jest to możliwe. –Do tej pory nie było na ten temat oficjalnych rozmów ani wymiany pism w tej sprawie –mówi starosta Cezary Łukaszewski. – Jestem zdystansowany do tego pomysłu, ponieważ Zespół Szkół w Karczewie to duży obiekt, w którym uczy się sporo młodzieży. Powiat ma szkolnictwo średnie zabezpieczone, musimy zabiegać o to, żeby młodzież zamiast Warszawy wybierała nasze szkoły. To byłaby kolejna szkoła, w której musielibyśmy zacząć od walki o uczniów. Jest to temat do szerszej merytorycznej dyskusji – dodaje.

One thought on “Karczew: Trudne rozmowy o szkole

  • 11 lipca 2020 o 23:43
    Permalink

    Panowie Burmistrzowie – Oświato – Ratujcie tą SZKOŁĘ – Tam się i wychowuje młodzież nie tylko uczy – Wiem co mówię – Mój syn ją ukończył – Chołd dla Pani Dyrektor ❤️

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.