Kolejny krok do przebudowy dworca PKP w Otwocku

Wiadomo już, jak będzie wyglądać plac przed dworcem PKP w Otwocku. W piątek, 10 lipca na konferencji prasowej zaprezentowano wizualizację koncepcji zagospodarowania tego terenu.

ARTUR KUBAJEK

W październiku ubiegłego roku PKP i PKP PLK podpisały z władzami Otwocka porozumienie w sprawie przebudowy budynku dworca i placu przed budynkiem oraz zagospodarowania sąsiadującego z nimi terenu. – Obecnie trwa modernizacja stacji kolejowej w Otwocku, w następnej kolejności rozpocznie się remont dworca PKP. Dobra współpraca rządu z samorządem zaowocowała porozumieniem w sprawie zagospodarowania placu przed dworcem kolejowym. Dzięki wspólnym działaniom PKP i prezydenta Otwocka stanie się on wizytówką miasta – mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podczas spotkania, na którym zaprezentowano wizualizację zagospodarowania placu.

W ramach planowanej przebudowy dworca, poza przestrzenią związaną z obsługą podróżnych, w budynku będzie mieścić się biblioteka miejska połączona z mediateką oraz punkt informacyjno-podawczy urzędu miasta. – W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 modernizujemy również zabytkowe dworce kolejowe, przywracając im dawny blask. Takim obiektem będzie dworzec w Otwocku, który zostanie dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych – mówiła obecna na konferencji Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP SA.

Zmieni się również wygląd placu przed dworcem. W sąsiedztwie dworca, oprócz wytyczenia nowych ciągów pieszych, w tym alei łączącej w osi dworzec z miastem, zaprojektowano parkingi i wiatę dla rowerów, a także miejsca parkingowe, w tym przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Ważnym elementem nowego założenia jest podjazd dla komunikacji miejskiej i taksówek. Cały plac zyska nową małą architekturę i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym ścieżki dla niewidomych i niedowidzących. – Cała inwestycja kolejowa, a także towarzyszące jej zmiany w infrastrukturze wokół dworca to milowy krok w rozwoju Otwocka. Przypomnę, że zakres prac modernizacyjnych został znacznie rozbudowany w stosunku do pierwotnych założeń. Dzięki otwartości na współpracę przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, PKP SA oraz PKP PLK cała infrastruktura kolejowa oraz teren przed otwockim dworcem kolejowym zyskają nowe oblicze – podkreśla prezydent Jarosław Margielski.

Przebudowa dworca w Otwocku wraz z nowym zagospodarowaniem placu jest finansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obecnie finalizowane są prace nad dokumentacją projektową. W drugiej połowie tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy. Prace budowlane mają zakończyć się w 2022 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.