Pałac Bielińskich znów zaprasza

W sobotę, 11 lipca Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim po półrocznej przerwie ponownie zostanie otwarte dla odwiedzających. Park można zwiedzać codziennie, a pałac od wtorku do niedzieli.

PRZEMEK SKOCZEK

Mieszcząca się w pałacu Bielińskich placówka jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. To jedna z niewielu tak dobrze zachowanych barokowych rezydencji na Mazowszu. Z jej pierwotnego wyposażenia zachowały się znakomite malowidła ścienne w Apartamencie Pana Domu. Wnętrza pałacu zdobią zabytkowe meble, obrazy i przedmioty rzemiosła artystycznego pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego. Można obejrzeć także kolekcję obrazów tzw. wileńskiej szkoły malarskiej z przełomu XVIII i XIX wieku. To prace o tematyce mitologicznej i historycznej. Pałac przyciąga również malowniczym położeniem na wyspie na jeziorze Rokola.

Muzeum zostało dość nagle zamknięte 1 lutego. Jak podano w komunikacie, decyzja była podyktowana troską o bezpieczeństwo zwiedzających. Stwierdzono wieloletnie zaniedbania, brak właściwego nadzoru nad budynkami oraz ich otoczeniem, co mogło prowadzić do wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń dla odwiedzających pałac i park.

Park udostępniono już pod koniec kwietnia. Teraz, po pół roku, także muzeum wznawia działalność. Można je odwiedzać od wtorku do niedzieli, a otaczający pałac park jest otwarty codziennie. Zgodnie z zasadami sanitarnymi we wnętrzach budynku może przebywać jednocześnie do 20 osób. Dla usprawnienia ruchu turystycznego zwiedzający będą mogli wejść do muzeum w towarzystwie przewodnika i tylko o pełnej godzinie zegarowej. Goście powinni nosić maseczki i zachowywać dystans. Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne i warsztaty zostały odwołane.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.