Wieloletni sołtys złożył rezygnację

Po prawie 17 latach zaangażowania i pracy na rzecz lokalnej społeczności 2 lipca Mirosław Kalinowski zrezygnował z funkcji sołtysa Ponurzycy. W czwartek, 16 lipca odbędzie się zebranie sołeckie, na którym zostanie wybrany nowy sołtys.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Powodów mojej decyzji jest wiele, ale najważniejszy to odebranie wsi przez wójta budynku poszkolnego – mówi o przyczynach swojej rezygnacji Mirosław Kalinowski, który był sołtysem prawie 17 lat.

 – Sołectwo miało podpisaną umowę na administrowanie tym budynkiem jeszcze z wójtem Tomaszem Atłowskim. Teraz, gdy ma nim zarządzać ośrodek sportu i kultury, mieszkańcy czują się od niego odsunięci, obawiają się, że będą mieli mniejsze prawo i możliwości jego użytkowania, bo trzeba będzie mieć na wszystko pozwolenie GOKiS-u. Ludzie podejrzewają nawet, że budynek może być sprzedany – opowiada Kalinowski.

Działkę, na której w czynie społecznym powstał budynek szkolny, podarował jeden z mieszkańców. – Ze swoich pieniędzy zrobiliśmy dach, dbaliśmy o to jak o swoje, a teraz nam się to zabiera. Mieszkańcy mają pretensje do mnie, że oddałem klucze do budynku, ale ja nie mogłem nic zrobić –wyjaśnia były sołtys. Od 1 lipca świetlica wiejska w Ponurzycy jest administrowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu (GOKiS). Zdaniem Mirosława Kalinowskiego wójt Celestynowa zerwał umowę z sołectwem niezgodnie z prawem. – Rozmawiałem w tej sprawie z prawnikiem. Powinno odbyć się zebraniewiejskie, na którym mieszkańcy w drodze uchwały zgodziliby się na to. A tak umowa została zerwana jednostronnie – uważa były sołtys.

Wójt Witold Kwiatkowski w rozmowie z „Linią” przyznał, że był zaskoczony tą rezygnacją. Nie miał wcześniej sygnałów, że jest jakiś problem, a współpracę z Mirosławem Kalinowskim jako sołtysem Ponurzycy ocenia bardzo dobrze. Wszystkie sprawy udawało się im rozwiązywać dla dobra mieszkańców. Jak mówi, powodem przekazania świetlicy pod administrowanie GOKiS-u jest rozszerzenie prowadzonej tam działalności. Ma być więcej pikników oraz zajęć artystycznych dla dzieci i seniorów. – Moją intencją jest, aby im to umożliwić w bezpiecznych warunkach. Takie działania mogę realizować rzetelnie i odpowiedzialnie z pomocą GOKiS-u. Takimi zadaniami jak konserwacja czy utrzymanie budynku nie mogę obciążać sołtysa czy rady sołeckiej – tłumaczy wójt. I zaznacza, że aby świetlice dobrze funkcjonowały, konieczna jest współpraca sołtysów, rad sołeckich i mieszkańców. – Dla chętnych sołtysów czy przedstawicieli rady sołeckich jest przewidziana rola gospodarzy świetlic. Mieszkańcy będą mogli skoncentrować się tylko na działalności kulturalnej, sportowej, turystycznej. Nie będą musieli martwić się o utrzymanie obiektu, bo gmina przekaże GOKiS-owi pieniądze m.in. na ewentualne remonty – wyjaśnia. Wójt zaprzecza, że umowa została zerwana niezgodnie z prawem. – Nie było potrzeby podejmowania uchwały podczas zebrania wiejskiego w tej sprawie. Gmina jest właścicielem terenu oraz obiektu i egzekwuje swoje prawa i obowiązki. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że gmina komuś coś zabiera, skoro jest tego właścicielem – wyjaśnia Witold Kwiatkowski.

Wójt zaprzecza też, że taki pomysł pojawił się nagle. – Od dwóch lat rozmawiam z sołtysami i radami sołeckimi na temat reorganizacji świetlic wiejskich. Zarysowałem im, jak to będzie wyglądać, a w końcu taka decyzja zapadła – mówi Kwiatkowski. I zapewnia, że nikt nie ma w planach sprzedaży tego terenu i obiektu.

Zgodnie ze statutem sołectwa w ciągu 30 dni od daty rezygnacji z funkcji sołtysa musi odbyć się zebranie wiejskie, na którym zostanie wybrany nowy sołtys. Wójt wyznaczył je w czwartek, 16 lipca. Można organizować zgromadzenia do 150 osób, pamiętając o dezynfekcji rąk, zachowaniu bezpiecznej odległości i obowiązku noszenia maseczek. Już podczas tego zebrania może zostać wybrany nowy sołtys Ponurzycy

One thought on “Wieloletni sołtys złożył rezygnację

  • 15 lipca 2020 o 06:37
    Permalink

    No to już się wyjaśniło dlaczego położono asfalt do wysokości szkoły. Ktoś pracuje na łyknięciem szkoły i będzie piękna posiadłość.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.