Zadbaj o higienę jamy ustnej

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Jednak aby móc w pełni cieszyć się doskonałym stanem swojego uzębienia, niezbędna jest właściwa profilaktyka i pielęgnacja jamy ustnej. Warto wiedzieć, jakie zabiegi korzystnie na nią wpływają.

Każdy wie, że codzienna higiena jamy ustnej, polegająca na myciu zębów, używaniu płynu do płukania, nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych i czyszczeniu języka, jest niezwykle istotna dla zachowania pięknego uśmiechu i świeżego oddechu. A czym jest higienizacja jamy ustnej?
To podstawa opieki stomatologicznej związanej z pielęgnacją uzębienia i błon śluzowych narażonych na powstawanie płytki nazębnej, która jest jednym z głównych czynników powodujących choroby w jamie ustnej. W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy pełen zakres zabiegów profilaktycznych i higienicznych – mówi higienistka z FAM MEDICA Anna Fedurek.

Czy z takich zabiegów mogą korzystać wszyscy pacjenci niezależnie od wieku?
Potrzeby osób będących w trakcie leczenia ortodontycznego i noszących aparat stały, kobiet w ciąży, dzieci, seniorów i innych grup pacjentów różnią się w zakresie higieny jamy ustnej. Dlatego warto najpierw uzyskać rzetelne informacje w gabinecie, aby stworzyć plan higieny jamy ustnej dostosowany do potrzeb pacjenta.

Co wpływa na stan zdrowia jamy ustnej?
Czynników jest wiele. Oprócz przyczyn kulturowych, środowiskowych, socjoekonomicznych, tych związanych z dietą czy stylem życia kluczowe jest korzystanie z zabiegów higienicznych, które mają na celu usunięcie biofilmu (płytki nazębnej) odpowiedzialnego za rozwój stanów patologicznych w jamie ustnej.

Z jakich zabiegów higienicznych mogą skorzystać pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny?
Wśród zabiegów higienicznych wyróżniamy te, które powinny być wykonywane przez pacjenta codziennie w ramach tzw. profilaktyki domowej, oraz te, które należy przeprowadzać co kilka miesięcy w gabinecie stomatologicznym – określa się je mianem profilaktyki profesjonalnej. Do takich zabiegów należą: skaling (usunięcie twardych złogów nazębnych, tj. kamienia), piaskowanie (oczyszczenie powierzchni zębów z osadów i przebarwień), polerowanie oraz egzogenne stosowanie środków profilaktycznych. Podczas wizyty w naszym gabinecie przeprowadzamy indywidualny instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej i dobieramy odpowiednie techniki i środki pozwalające pacjentowi utrzymać efekt uzyskany w trakcie zabiegu wykonanego w naszym gabinecie do kolejnej wizyty.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej?
Nie wszyscy mają świadomość, że właściwa pielęgnacja jamy ustnej jest bardzo ważna dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Wykonywanie odpowiednich zabiegów w gabinecie stomatologicznym pozwala zapobiec powstawaniu chorób w obrębie jamy ustnej. Nieusuwany regularnie kamień nazębny może powodować nieprzyjemny zapach z ust, ubytki próchnicowe, krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów, bolesność i zaczerwienienie dziąseł czy rozchwianie zębów (paradontoza). Dlatego warto zapamiętać, że tylko prawidłowe i regularne czyszczenie jamy ustnej, zarówno samodzielnie przez pacjenta, jak i personel stomatologiczny w gabinecie, pozwala na zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Masz jeszcze jakieś pytania odnośnie do zdrowia jamy ustnej? Skontaktuj się z FAM MEDICA i umów na wizytę u specjalistki ds. higieny.

Otwock, ul. Geislera 3a | Tel. 22 788 79 89
przychodnia@fammedica.com
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 8-20 sobota: 8-14
https://fammedicaotwock.pl

Zobacz też: Protetyka dobra dla zdrowia

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.