Do lasu… na wakacje!

Lubisz niecodzienne wyzwania, chcesz się sprawdzić, a przy tym cenisz sobie kontakt z naturą? Teraz możesz legalnie wybrać się do lasu na biwak. Takie kilkudniowe wakacje z dala od cywilizacji to prawdziwa próba sił i wyjątkowa przygoda!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Lasy Państwowe wyznaczyły 41 obszarów leśnych o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu od listopada ubiegłego roku mogą uprawiać swoje hobby bez obawo naruszenie ustawy o lasach. To na razie program pilotażowy mający pomóc w usunięciu barier niezrozumienia między różnymi grupami, by wspólnie szukać rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem. W programie bierze udział także Nadleśnictwo Celestynów, dlatego mieszkańcy powiatu otwockiego, Warszawy i okolic mogą tu śmiało przyjechać, by nocować na łonie natury. Zwłaszcza teraz – gdy z uwagi na pandemię koronawirusa chętniej wybieramy odpoczynek w zacisznych miejscach z dala od miasta – takie wakacje pod chmurką są bardzo dobrym pomysłem.

Na terenie Nadleśnictwa Celestynów wyznaczono obszar o powierzchni blisko 1494 ha (leśnictwa Torfy bez rezerwatu), gdzie można biwakować. Jak informuje nadleśniczy Artur Dawidziuk, z tej formy aktywności w tutejszych lasach korzysta najwięcej warszawiaków i mieszkańców powiatu otwockiego.

– Miłośnicy bushcraftu i survivalu faktycznie korzystają z takiej formy aktywności na terenie naszego nadleśnictwa nawet zimą i wiosną, a teraz tych chętnych jest więcej. Zwłaszcza w weekendy mamy po kilka osób, które z tego korzystają, wśród nich są też rodzice z dziećmi – przyznaje nadleśniczy Dawidziuk. – Chętni muszą wiedzieć, że grupa może liczyć maksymalnie do czterech osób, a o tym często zapominają – dodaje.

Zasady biwakowania

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, zapoznaj się z regulaminem korzystania z terenów leśnych. W granicach tych obszarów można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób, ale nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Każdy nocleg należy zgłosić w dniach pracujących mailowo na adres nadleśnictwa: celestynow@warszawa.lasy.gov.pl przed dniem noclegu. W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, liczbę osób i numer kontaktowy. W odpowiedzi otrzymamy zgodę i aktualną informację o zagrożeniach i zasadach bezpiecznego korzystania z lasu. Powyżej ustalonego limitu dwóch nocy wymagana jest zgoda nadleśniczego, można też po dwóch dniach wysłać nowe zgłoszenie.

Na wyznaczonym obszarze możesz bezpłatnie odpocząć, ale pamiętaj, że bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może ono niszczyć drzew, krzewów i runa leśnego. Po skończonym biwakowaniu trzeba przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

Jak przygotować się do nocowania w lesie?

Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego. Sprawdź też prognozy pogody dla obszaru, w którym planujesz biwak. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami lepiej zrezygnuj z wyprawy.

Podczas nocowania w lesie najlepiej sprawdzają się hamak, tarpa, czyli płachta biwakowa, albo namiot. Pamiętaj jednak, aby w przypadku rozbicia namiotu zrobić to na trwałej, twardej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Weź z domu worek na odpady i zabierz je ze sobą. Nadleśnictwo zachęca, aby do przechowywania przeniesionych do lasu posiłków i napojów używać pudełek i butelek wielokrotnego użytku. – Przyda się też dużo zdrowego rozsądku, dobre ubranie, coś od komarów i dobry humor – dodaje nadleśniczy Dawidziuk.

Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby cały czas trzymać go na smyczy.

Co wolno, a czego nie?

Używanie otwartego ognia w lesie jest bezwzględnie zabronione. Rozpalanie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach wyznaczonych do tego przez nadleśniczego. Jeżeli zależy ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała te miejsca. Informację o nich uzyskasz w Nadleśnictwie Celestynów.

Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgami ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, by pozostawić go na pobliskim parkingu leśnym lub w innym wyznaczonym do tego miejscu. Na własny użytek możesz zbierać owoce, grzyby i zioła. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że są jadalne i nie znajdują się pod ochroną ani nie rosną na oznakowanym terenie, w którym ich zbieranie jest zabronione. Nie wyrzucaj resztek jedzenia, które przyniosłeś ze sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz użytkowanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne, np. chusteczek nawilżanych.

W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu, zachowaj więc ciszę.

Pilotażowy program potrwa do 23 listopada. Mapa obszarów udostępnionych do biwakowania jest dostępna w formie interaktywnej na stronie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy → zakładka „Mapy BDL” → „Mapa zagospodarowania turystycznego” → „Obszary pilotażowe bushcraftsurvival” lub w aplikacji mobilnej mBDL do pobrania w sklepie GooglePlay.

W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z Nadleśnictwem Celestynów: http://www.celestynow.warszawa.lasy.gov.pl; tel. 22 789 70 03; e-mail: celestynow@warszawa.lasy.gov.pl.

SURVIVAL I BUSHCRAFT

są formami aktywności terenowej nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie.

survival to głównie umiejętności przetrwania w surowych warunkach na łonie natury.

bushcraft to dodatkowo życie w zgodzie i harmonii z przyrodą oraz zrozumienie praw nią rządzących.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.