Sołectwa dostaną pieniądze na inwestycje

Aż 280 tys. zł trafi w sumie do sołectw z powiatu otwockiego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę placów zabaw, doposażenie świetlic wiejskich i modernizację oświetlenia.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Województwo mazowieckie udziela gminom wiejskim pomocy w postaci dofinansowania zadań w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołe-ctw Mazowsze 2020. Inicjatywa ma na celu zaspokajanie potrzeb wsi poprzez wsparcie finansowe gmin, które realizują zadania istotne dla społeczności danego sołectwa. Z terenu powiatu otwockiego na taką pomoc może liczyć sześć gmin wiejskich.

Osieck

Gmina otrzymała z budżetu województwa mazowieckiego dotację w wysokości 39 tys. 524 zł. Dzięki temu jeszcze w tym roku uda się zmodernizować pomieszczenia świetlicy wiejskiej w miejscowości Górki, rozbudować system oświetlenia ulicznego oraz wymienić na energooszczędne lampy w miejscowościach Sobienki, Stare Kościeliska i Lipiny.

Gmina Celestynów

Do tegorocznej edycji MIAS gmina zgłosiła pięć projektów. Wszystkie zostały pozytywnie zaopiniowane i zakwalifikowały się do dofinansowania. Dotacja wyniosła 50 tys. zł. Pozwoli to wymienić części stolarki okiennej
w budynku świetlicy wiejskiej w Ponurzycy (będzie ona dopasowana pod względem stylu do już istniejących okien), zakupić wyposażenie i materiały do świetlicy wiejskiej w Dyzinie (lodówka z zamrażarką, kuchenka elektryczna z piekarnikiem, armatura łazienkowa wraz z meblami, laminarka oraz drukarka kolorowa), doposażyć, wyremontować i zagospodarować teren wokół świetlicy wiejskiej w sołectwie Glina (zakup chłodziarki, kuchenki gazowej, zewnętrznej lampy oświetleniowej z czujnikiem ruchu oraz wykonanie mebli kuchennych na wymiar). Pieniądze zostaną przeznaczone także na zagospodarowanie i doposażenie placu zabaw w Lasku (zakup i montaż gotowego budynku drewnianego) oraz zmodernizowanie placu zabaw w Celestynowie zamontowanie na nim nowych.

Wiązowna

Władze gminy złożyły wniosek o przyznanie dotacji na pięć zadań sołeckich (w Boryszewie, Gliniance II, Kącku, Pęclinie i Zakręcie). Gmina otrzymała prawie 50 tys. zł. Za tę kwotę zostaną wykonane: modernizacja świetlicy w Boryszewie (przebudowa łazienki oraz wydzielenie powierzchni z ogólnodostępnej sali i utworzenie kuchni), zagospodarowanie trzech działek przeznaczonych na potrzeby mieszkańców Glinianki II (zakup i montaż huśtawek, bujaków na sprężynie, domku, minilinarium oraz zestawu dwóch ławek i koszy na śmieci), zagospodarowanie terenu przy świetlicy w Kącku (zakup i montaż zestawu do zabawy, karuzeli i potrójnej huśtawki), zagospodarowanie terenu wokół świetlicy wiejskiej w Pęclinie (utwardzenie terenu i stworzenie miejsca np. na grill lub ognisko, zakup i montaż zewnętrznego stołu oraz dostawa i montaż zestawu do zabawy). Ponadto zostanie położona bezpieczna nawierzchnia pod urządzeniami w siłowni plenerowej na terenie Ośrodka Integracji „Zakącik” w Zakręcie.

Karczew

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2020 gmina otrzymała 50 tys. zł dotacji na pięć zadań (na każde po
10 tys. zł). Dzięki temu jeszcze w tym roku uda się zmodernizować plac zabaw w Sobiekursku, doposażyć świetlicę wiejską w Łukówcu, zagospodarować na cele rekreacyjne ogólnodostępny plac w miejscowości Wygoda, wyremontować i doposażyć świetlice wiejskie w Brzezince i w Kępie Nadbrzeskiej.

Sobienie-Jeziory

Gmina otrzymała 40 tys. zł na realizację czterech projektów. Są to: zagospodarowanie centrum miejscowości Wysoczyn, remont świetlicy OSP w Piwoninie, wyposażenie budynków pełniących funkcję świetlic w Warszówce oraz Warszawicach.

Kołbiel

Gmina pozyskała 50 tys. zł. Dzięki temu dofinansowaniu uda się zbudować place zabaw w Dobrzyńcu, Woli Sufczyńskiej i przy szkole podstawowej w Rudzienku oraz kupić stroje ludowe dla sołectw Władzin i Rudno.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.