Wiklinowa menażeria

„PARK-Art. Zwierzyniec Bielińskiego” to konkurs plecionkarski, którego uczestnicy będą tworzyć wiklinowe figury zwierząt. Możemy podglądać ich przy pracy od piątku w parku pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim. Finał z atrakcjami zaplanowano na niedzielne popołudnie, ale wyplatane zwierzęta pozostaną z nami do końca października.

PRZEMEK SKOCZEK

Zacznijmy od wycieczki w przeszłość. W połowie XVIII wieku na terenie parku w Otwocku Wielkim miał znajdować się zwierzyniec – wydzielony teren, na którym wolno żyły leśne zwierzęta. Takie rozwiązania są znane od starożytności. Do Europy dotarły w XI wieku za sprawą Arabów i były często spotykane przy letnich rezydencjach. Pełniły funkcję czegoś w rodzaju prywatnego zoo, ale też ułatwiały polowania.

– Ponieważ niewiele nam wiadomo na jego temat, postanowiliśmy stworzyć jego tymczasową wiklinową replikę. Stanie się to podczas ogólnopolskiego pleneru wikliniarskiego, który odbędzie się w piątek i sobotę (24 i 25 lipca). Artyści stworzą taki hipotetyczny zwierzyniec Bielińskiego: ulotny, a jednocześnie wymagający od jego twórców dużych umiejętności plecionkarskich – opowiada Anna Feliks, kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. – W krajach ościennych już przed laty odkryto ekologiczne i estetyczne właściwości tworzywa wikliniarskiego, wprowadzając je do przydomowych ogródków i parków miejskich, promując i oswajając społecznie ten materiał. Wyplatanie z wikliny podobizn dobrze znanych polskich zwierząt podczas pleneru będzie okazją, by i u nas zaakceptowano te dobre tradycje – dodaje kurator.

Plener i konkurs organizuje Stowarzyszenie Polskich Plecionkarzy. W jury zasiądą wybitni i uznani rodzimi plecionkarze, mistrzowie plecionkarstwa i nauczyciele zawodu: Jędrzej Stępak, Paweł Grunert i Wojciech Świątkowski. W piątek i sobotę można będzie podglądać artystów przy pracy. Wyniki poznamy w niedzielę, 26 lipca o godz. 15. Wcześniej, bo już od godz. 10, zaplanowano pokaz materiałów plecionkarskich i kiermasz wyrobów,
a w godz. 12-14 odbędą się warsztaty plecionkarskie otwarte dla publiczności. Zwieńczeniem dnia będzie koncert plenerowy w ramach cyklu „Klasyka na leżakach” o godz. 17.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.