Znikają kopciuchy

Jeszcze tylko dwa lata pozostały na wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy Józefowa od 2018 roku dzięki dofinansowaniu z miejskiego budżetu wymienili już ok. 18 proc. pieców starego typu na nowe kotły. Do końca lipca można jeszcze składać wnioski o dotacje.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5, mają zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Dopłaty z budżetów gmin miały zmobilizować mieszkańców do szybszej wymiany tego rodzaju pieców, co przyczyniłoby się do poprawy jakości powietrza. W 2018 roku Rada Miasta Józefowa podjęła uchwałę o uruchomieniu dofinansowania wymiany starych, bezklasowych źródeł ciepła na paliwo stałe. Od tamtej pory z Józefowa zniknęły już 133 tzw. kopciuchy. Według szacunków to ok. 18 proc. wszystkich pieców starego typu. Łącznie na ten cel wydano już 761 tys. 249 zł.

W tym roku wnioski o dofinansowanie można było składać do 1 marca. Wpłynęło ich 89, z 43 mieszkańcami zawarto już umowy, 15 kolejnych umów zostanie wkrótce podpisanych, a 22 wnioski są obecnie rozpatrywane. Liczba kotłów, które znikną do końca roku, będzie zatem jeszcze większa. Zwłaszcza że rozpoczął się dodatkowy nabór wniosków, który potrwa do 31 lipca. Dokumenty można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Józefowie. Do rozdysponowania jest 60 tys. zł.

opr. Aleks

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.