Pompa czeka na Jodłowej

Wszystko wskazuje na to, że trwające trzy lata starania o zamontowanie pompy u zbiegu ulic Orlej i Świderskiej w Otwocku nie poszły na marne. Niemal gotowe urządzenie jest już w Otwocku, czeka tylko na malowanie i montaż

 PRZEMEK SKOCZEK

Pomysł, którego autorem jest Dariusz Węgrowicz, zakłada odtworzenie przedwojennej pompy kołowej i zamontowanie jej w tym samym miejscu, w którym urządzenie znajdowało się kilkadziesiąt lat temu. Idea spodobała się zarówno władzom Otwocka, jak i jego mieszkańcom, którzy poparli ten projekt w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Na jego realizację zdobyto 50 tys. zł. Mimo to realizacja projektu napotykała coraz to nowe trudności. Konieczne było wykonanie poprawek technicznych, przede wszystkim podyktowanych kwestiami bezpieczeństwa, zmieniał się też termin wykonania odlewu, a wreszcie także jego wykonawca. Doszły dodatkowe koszty, ale tu pomogła zbiórka publiczna. W sumie inwestycja będzie kosztować ok. 100 tys. zł.

Ten etap jest już za nami. Pompa jest w Otwocku, konkretnie w warsztacie przy ul. Jodłowej należącym do Stanisława Stanaszka, otwockiego radnego, znakomitego ślusarza, który podjął się wykonania części mechanicznej, tzw. mimośrodu. Teraz pompę trzeba tylko wypiaskować, pomalować i zamontować w miejscu docelowym, czyli na terenie skweru Żydów Otwockich w centrum miasta.

 – Przed nami wykonanie odwiertu i przyłącza, a także budowa studni i oczywiście montaż pompy. Prace są wyceniane przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, który podjął się wykonania pozostałych robót – informuje Karolina Wojnicz, zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej.

Kiedy pompa zostanie uruchomiona? Niestety, na pewno nie nastąpi to 19 sierpnia, kiedy wypada 78. rocznica zagłady otwockiego getta. To byłby dobry moment, ponieważ pompa znajdowała się właśnie na terenie getta i jest znana przede wszystkim z fotografii Altera Kacyzny, który uwiecznił przyniej dwóch żydowskich chłopców. – Wydarzenie związane z odsłonięciem pompy na pewno znajdzie się w kalendarzu otwockich imprez kulturalnych. Jednak na ten moment nie jesteśmy w stanie podać konkretnego terminu – wyjaśnia Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Otwocka.  

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.