Szykuje się rajd zabytkowych pojazdów

ŚwidermajeRajd to impreza, która jak dotąd odbyła się dwa razy: w 2017 i 2018 roku. Obie edycje były bardzo udane. Po rocznej przerwie rajd ma szansę wrócić na drogi powiatu otwockiego

PRZEMEK SKOCZEK

Klasyki rosną w siłę, a ich rynek nabiera rumieńców. To światowa tendencja, która jest widoczna także w Polsce. Zainteresowanie stylowymi samochodami przekłada się na różnego rodzaju inicjatywy, takie jak zloty czy rajdy. Gościliśmy w Karczewie Rajd Żuka, odbyło się też kilka dużych imprez w parku miejskim. Za nami również dwie edycje Rajdu Turystycznego Pojazdów Zabytkowych, które organizował Klub Pojazdów Zabytkowych Oldtimer Otwock, najpierw samodzielnie, a po roku wspólnie z Automobilklubem Królewskim – za każdym razem pod patronatem „Linii Otwockiej”.

Przypomnijmy, że to zabawa, w której mogą brać udział samochody mające minimum 25 lat. Nowsze egzemplarze są dopuszczane tylko za zgodą organizatora, np. ograniczenie wiekowe nie dotyczy aut produkcji polskiej oraz wschodniej proweniencji, choćby ZSRR. Promowana jest nie tylko znajomość lokalnej historii i topografii, lecz także spostrzegawczość i wiedza z zakresu dziejów motoryzacji polskiej i światowej. Uczestnicy jeżdżą wyznaczoną trasą i mierzą się z najróżniejszymi zadaniami, od testu wiedzy o oldtimerach, poprzez rozpoznawanie detali nadwozia, po znajomość melodii ze starych seriali.

– Mając nadzieję, że koronawirus nas opuści i pozwoli wrócić do normalności, w kwietniu zaczęliśmy opracowywać trasę trzeciej edycji ŚwidermajeRajdu. Na razie ją szkicujemy, zbieramy pomysły na ciekawe punkty kontrolne, konkurencje i zadania, współpracujemy w tym zakresie z innymi stowarzyszeniami – zdradza pomysłodawca rajdu Mateusz Szymański. – Tradycyjnie będziemy się poruszać głównie drogami powiatu otwockiego, choć być może pozwolimy sobie na pewne „fanaberie”. Za wcześnie jednak, by zdradzać szczegóły. Nie wiemy choćby tego, czy wszystkie remonty zostaną zakończone i czy w ogóle możliwa będzie organizacja rajdu. Liczymy na to, że późnym latem albo wczesną jesienią znów się spotkamy i będziemy mogli wspólnie się bawić – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.