Koronawirus w przedszkolu miejskim i w szpitalu

Pandemia nie odpuszcza! Ponad 240 mieszkańców powiatu otwockiego objęto kwarantanną w czasie dwóch dni po tym, jak potwierdzono koronawirusa u przedszkolanki z Przedszkola Miejskiego nr 3 przy ul. Jodłowej w Otwocku oraz pacjentki przebywającej na oddziale wewnętrznym w szpitalu powiatowym przy ul. Batorego. Przedszkole zostanie otwarte w poniedziałek, 3 sierpnia, ale szpital rozpocznie przyjmowanie pacjentów prawdopodobnie nie wcześniej niż w środę, 5 sierpnia.

AGNIESZKA JASKULSKA

– W naszej placówce przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa i procedury, dzieci są w małych grupach, codziennie są dezynfekowane zabawki i plac zabaw, a także wszystkie pomieszczenia. Mimo to w naszym przedszkolu potwierdzono koronawirusa u jednej z pracownic, która miała kontakt z 11 dzieci w sali nr 5 oraz z innymi pracownikami placówki – mówi w rozmowie z „Linią” Jolanta Polańska, dyrektor Przedszkola Miejskiego przy ul. Jodłowej w Otwocku. I dodaje, że ma nadzieję, iż żadne z dzieci ani nikt z personelu nie zaraził się wirusem. Kobieta przychodziła do pracy i nie miała żadnych objawów związanych z koronawirusem. Jednak na początku tygodnia badania laboratoryjne, które zlecił otwocki sanepid, potwierdziły u przedszkolanki wirusa (kobieta prawdopodobnie zaraziła się od jednego z członków rodziny). 

Dyrektor Jolanta Polańska od razu poinformowała otwocki sanepid o tym, że jedna z przedszkolanek, u której potwierdzono koronawirusa, miała kontakt z dziećmi i dwoma innymi pracownikami placówki. – W środę wieczorem, 29 lipca otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku 56-letniej nauczycielki z przedszkola – mówi w rozmowie z „Linią” Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. –  Kobieta czuje się dobrze. Jednak do tej pory sanepid w Otwocku nie otrzymał dokumentacji od lekarza ze wskazaniem o konieczności izolacji – dodaje. 

Dyrekcja przedszkola miejskiego zapewnia, że pracownica od razu została odesłana do domu. Osoby, które miały z nią kontakt, także są w izolacji. – Kwarantanną zostało objętych 11 dzieci oraz dwie osoby z personelu – podkreśla Joanna Narożniak z wojewódzkiego sanepidu. Natomiast otwocki sanepid zdecyduje, czy dzieci i inne osoby zostaną poddane testom na koronawirusa.

W związku z tym w czwartek, 30 lipca przedszkole zostało zamknięte. Będzie ono nieczynne do końca tygodnia. – Wszyscy rodzice dzieci uczęszczających na dyżur wakacyjny do naszej placówki zostali powiadomieni o sytuacji – zaznacza Polańska. – W placówce prowadzona jest dezynfekcja pomieszczeń, wyposażenia, zabawek, a także placu zabaw. Ponadto w weekend całe przedszkole będzie poddane ozonowaniu – dodaje. I zapewnia, że placówka zostanie otwarta w poniedziałek, 3 sierpnia. – Wtedy rozpocznie się kolejny dyżur wakacyjny dla dwóch grup, w których będzie nie więcej niż 17 dzieci –  mówi Polańska, która podkreśla, że w przedszkolu są realizowane wszystkie zalecenia otwockiego sanepidu. 

Podobna sytuacja ma miejsce w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku. – W weekend do szpitala została przywieziona karetką pogotowia 84-letnia pacjentka. Kobieta była w bardzo ciężkim stanie i lekarze podejrzewali, że zaraziła się koronawirusem – mówi w rozmowie z „Linią” Michał Mrówka, członek zarządu szpitala powiatowego.

– Kobieta trafiła na oddział chorób wewnętrznych, gdzie uratowano jej życie. Jednocześnie wykonaliśmy test laboratoryjny na obecność wirusa. Po kilkunastu godzinach nasze podejrzenia się potwierdziły. Kobieta miała wynik dodatni – zaznacza Mrówka. I dodaje, że stan zdrowia 84-letniej pacjentki ustabilizował się. – W poniedziałek kobieta została przewieziona karetką do szpitala zakaźnego w Warszawie – informuje Michał Mrówka. 

W związku z tą sytuacją od wtorku, 28 lipca wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddział chorób wewnętrznych w szpitalu powiatowym aż do odwołania. Cały oddział został zdezynfekowany. – Nasz personel, a także pacjenci przebywający na tym oddziale zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Przeprowadziliśmy ponad 84 badania. Wszystkie wyniki są ujemne, czyli nikt z przebadanych lekarzy, pielęgniarek i pacjentów nie zaraził się wirusem, ale na testy czeka jeszcze kilku pacjentów – wyjaśnia członek zarządu szpitala powiatowego.

W związku z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w szpitalu kwarantanną objęto kilka osób. – Na kwarantannie domowej przebywają jedna pielęgniarka i dwie osoby z rodziny, natomiast nadzorem epidemiologicznym objęto trzy osoby z personelu szpitala –  informuje Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. 

Kiedy oddział chorób wewnętrznych zacznie przyjmować pacjentów? – Jeśli wyniki testów, które zostaną przeprowadzone u ostatnich kilku pacjentów, również będą negatywne, to oddział zacznie przyjmować pacjentów, prawdopodobnie nastąpi to w środę lub w czwartek – mówi Michał Mrówka. 

Dane w powiecie otwockim z 30.07.2020 r.

  • Liczba osób objętych kwarantanną domową: 488 (93 osób ostatniej doby).
  • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie: 76 (1 osoba ostatniej doby).
  • Liczba osób objętych izolacją domową: 15.
  • Liczba ozdrowieńców: 55.
  • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1 (dotychczas 15 osób).
  • Liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 2.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.