Stolica Pileckiego

1 sierpnia na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury zostanie otwarta wystawa „Żyjemy. Rotmistrz Witold Pilecki w Warszawie”. Jego autorką jest józefowska artystka Marzenna Szymańska.

PRZEMEK SKOCZEK

Wystawa jest dziełem Marzenny Szymańskiej i powstała w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 13 plansz przedstawia warszawski trop rotmistrza. Możemy zapoznać się z miejscami mniej i bardziej znanymi, gdzie rozegrały się kluczowe w jego życiu wydarzenia.

– Podczas kilkuletniego pobytu w stolicy Witold Pilecki zawiązał Tajną Armię Polską, dobrowolnie dał się schwytać hitlerowcom i wywieźć do Auschwitz, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, dokumentował reżim komunistyczny po 1945 roku. Tutaj też został złapany, uwięziony i zamordowany. Wystawa prezentuje również wybrane współczesne miejsca pamięci o rotmistrzu – wyjaśnia autorka wystawy.

Marzena Szymańska jest mieszkanką Józefowa, fotografką, animatorką kultury i pedagożką, a także założycielką społeczności FotoFalenica, która zrzesza fotografów z całej linii otwockiej.

Na każdej planszy, poza opisem zdjęcia, znajduje się cytat ze słynnego „Raportu” autorstwa Witolda Pileckiego. To jeden z najważniejszych dokumentów powstałych w czasach II wojny światowej, w którym bohater odmalował przerażający obraz piekła, jakim był obóz w Auschwitz. Wystawa będzie prezentowana od 1 do 30 sierpnia w Galerii PARK na skwerze im. św. Jana Pawła II.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.