Rośnie liczba pijanych piratów drogowych

Przez ostatnie lata liczba pijanych kierowców malała. Jednak najnowsze statystyki policyjne są niepokojące. Wynika z nich, że przybywa piratów drogowych, którzy wsiadają za kółko nie tylko pod wpływem alkoholu, lecz także po narkotykach. Tylko od początku lipca policjanci z otwockiej drogówki przyłapali na gorącym uczynku 37 pijanych kierowców i 40 osób, które prowadziły auto, mimo że straciły uprawnienia np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

AGNIESZKA JASKULSKA

Mniejszy ruch na drogach zachęcił niektórych kierowców do brawurowej jazdy i nadmiernej prędkości, a także wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym roku otwocka drogówka odnotowała 200-procentowy wzrost liczby pijanych kierowców na drogach powiatu otwockiego.

– Tylko w lipcu policjanci zatrzymali do kontroli 37 pijanych kierowców, a także 40 osób, które wcześniej straciły na kilka miesięcy prawo jazdy właśnie za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Otwocka drogówka wzięła także pod lupę rowerzystów. – W tym roku funkcjonariusze zatrzymali już niemal 200 pijanych cyklistów, to niemal o 100 proc. więcej niż rok temu – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa. I przypomina, że otwocka drogówka ma ręce pełne roboty, bo podczas rutynowej kontroli na drodze coraz częściej okazuje się, że kierowca jest pijany – chodzi zarówno o kierowców samochodów, jak i motocyklistów.

– Niedawno policjanci z drogówki ruszyli w pościg za motocyklistą, który nie chciał zatrzymać się do kontroli. Po przejechaniu niespełna kilometra motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i wjechał do rowu – wyjaśnia nadkom. Daniel Niezdropa. – Okazało się, że mężczyzna był pijany i wcześniej stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości. Oprócz tego miał przy sobie narkotyki – mówi nadkomisarz.

Policjanci brali udział również w pościgu za pijanym 51-letnim kierowcą, który najpierw uciekał samochodem, a potem pieszo. Funkcjonariusze zatrzymali także kilkudziesięciu kierowców, którzy prowadzili auto pod wpływem narkotyków.

– Niedawno funkcjonariusze, którzy patrolowali nieoznakowanym radiowozem z wideorejestratorem drogi powiatu otwockiego, próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę volkswagena, który pędził około 180 km/h w kierunku Celestynowa – mówi nadkom. Daniel Niezdropa.

– Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali i obezwładnili pirata drogowego. Okazało się, że mężczyzna nie był pijany, ale jechał pod wpływem narkotyków, co potem potwierdziły testy – wyjaśnia nadkomisarz. I dodaje, że kierowcy jeżdżą nie tylko pod wpływem alkoholu, lecz także narkotyków, takich jak np. marihuana, kokaina czy amfetamina.

Policjanci przypominają, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności i zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

– Mimo że z powodu pandemii ruch na drogach jest zdecydowanie mniejszy, nadal brawura i jazda pod wpływem alkoholu są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, także śmiertelnych – podkreśla nadkom. Niezdropa. I dodaje, że na drogach powiatu otwockiego będzie znacznie więcej patroli i kontroli drogowych niż wcześniej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.