Coraz więcej pijanych i naćpanych kierowców

Za kierownicę wsiada ostatnio bardzo dużo nietrzeźwych osób. Tylko w ciągu jednego dnia funkcjonariusze zatrzymali kilku pijanych kierowców – rekordzista miał prawie trzy promile alkoholu. W ręce stróżów prawa wpadli także mężczyźni, którzy wsiedli za kółko pod wpływem narkotyków.

AGNIESZKA JASKULSKA

Na początku roku Komenda Powiatowa Policji w Otwocku otrzymała od starostwa powiatowego nowoczesny przenośny tester narkotykowy, tzw. drug test, który precyzyjnie wskazuje, pod wpływem jakich środków odurzających jest kierowca. Kilka dni temu otwocka drogówka zorganizowała akcję pod kryptonimem „Promile”.

W ciągu jednego dnia funkcjonariusze zatrzymali kilku nietrzeźwych kierowców. W sobotę, 25 lipca około godz. 12 na drodze krajowej nr 50 na wysokości Rudzienka w gm. Kołbiel kierowcy zauważyli opla corsę, który jechał zygzakiem i stwarzał poważne zagrożenie dla ruchu. Jedna z postronnych osób uniemożliwiła kierowcy dalszą jazdę i wezwała policję.

– Funkcjonariusze interweniowali na drodze krajowej w Rudzienku, gdzie dokonano obywatelskiego zatrzymania kierowcy opla. Okazało się, że 46-letni mieszkaniec powiatu mińskiego kierował autem pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie. 46-latek trafił do policyjnego aresztu – tłumaczy asp. sztab. Anna Wasilewicz z KPP w Otwocku.

Kilka godzin później w ręce stróżów prawa wpadł kolejny kierowca, który nie był pijany, ale jego zachowanie wskazywało, że jest pod wpływem innych substancji psychoaktywnych. – Podczas rutynowej kontroli na ul. Pokojowej w Otwocku zatrzymano kierowcę fiata punto, który sprawiał wrażenie pijanego. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem amfetaminy, co potwierdziło badanie testerem narkotykowym „drak-test” – wyjaśnia asp. sztab. Wasilewicz.

Po godz. 18 na ul. Wiązowskiej w Józefowie otwocka drogówka zatrzymała aż trzech kierowców w ciągu godziny. – 58-letni mieszkaniec powiatu otwockiego jechał volkswagenem pod wpływem alkoholu. Po badaniu okazało się, że miał ponad jeden promil alkoholu w organizmie – podkreśla policjantka. I dodaje, że zaledwie 10 minut później funkcjonariusze zatrzymali kolejnego kierowcę volkswagena.

19-letni mieszkaniec powiatu otwockiego kierował samochodem pod wpływem narkotyków, co potwierdziło badanie narkotestem. Pół godziny później na tej samej drodze zatrzymano kolejnego kierowcę, który prowadził auto po zażyciu narkotyków.

– 21-letni obywatel Rumunii kierował bmw pod wpływem środków odurzających, co również potwierdziło badanie narkotestem – mówi asp. sztab. Anna Wasilewicz. Kilkanaście minut później na ul. Karczówek w gm. Karczew policjanci interweniowali do kolizji drogowej, w której kierowca staranował samochodem ogrodzenie posesji.

– Okazało się, że 33-letni mieszkaniec Otwocka, który kierował volkswagenem i uderzył w ogrodzenie posesji, był pijany. Mężczyzna miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie – informuje asp. sztab. Wasilewicz.

Policjanci podkreślają, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. – To bardzo niepokojące dane. Kierowcy jeżdżący pod wpływem np. amfetaminy, kokainy czy po wypaleniu marihuany często mają zaburzone postrzeganie rzeczywistości, są np. otępiali, miewają omamy wzrokowe lub słuchowe, nie potrafią się skupić. Tacy kierowcy często doprowadzają do kolizji i wypadków – ostrzegają policjanci.

I dodają, że osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków, należy karać. Kodeks karny dla takich kierowców przewiduje wysoką grzywnę, dwa lata więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów przez pewien czas (o tym decyduje sąd).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.