Ekrany przy torach? Niekoniecznie…

Józefowscy radni dali PKP możliwość wyboru rozwiązania, które zostanie zastosowane po modernizacji linii kolejowej, aby hałas nie był uciążliwy dla mieszkańców. I wcale nie muszą to być ekrany akustyczne, które zdaniem radnych niekorzystnie wpływają na wygląd przestrzeni publicznej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Podczas sesji rady miasta w środę, 29 lipca został zmieniony Program ochrony środowiska dla miasta Józefów na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę, w której wprowadzono trzy zmiany dotyczące budowy ekranów akustycznych wzdłuż linii kolejowej.

W poprzedniej uchwale o przyjętym Programie ochrony środowiska było zapisane, że wzdłuż torów na terenie miasta należy wybudować ekrany akustyczne, które stanowiłyby barierę dźwiękoszczelną chroniącą najbliżej położone zabudowania mieszkalne przed nadmiernym hałasem. Teraz wprowadzono nowy zapis, który daje możliwość wyboru. Można postawić ekrany lub zastosować inne formy ochrony przed hałasem, takie jak zieleń izolacyjna, ciche tory, odpowiedni tabor. Podobne zapisy wprowadzono jeszcze w dwóch innych punktach Programu ochrony środowiska.

– Chodzi o to, żeby była możliwość szerszego spojrzenia na problem hałasu nie tylko poprzez budowę ekranów, które psują przestrzeń publiczną. Wystarczy przejechać się do kilku miejscowości, przez które przebiegają szybkie tory, żeby zobaczyć, jak to wygląda, a tak jest szansa na zmianę – wyjaśnił powód wprowadzenia nowych zapisów przewodniczący rady miasta Mariusz Batorski. Oczywiście teraz wszystko będzie zależało od PKP, które będą prowadziły badania, monitorowały poziom hałasu i to, w jaki sposób jest w stanie go wytłumić, aby nie przekraczał norm.

One thought on “Ekrany przy torach? Niekoniecznie…

  • 5 sierpnia 2020 o 21:58
    Permalink

    A jak ten temat zostanie rozwiązany w Otwocku? Wzdłuż Warszawskiej powstaną obowiązkowo ekrany czy też jest szansa że ich nie będzie z możliwością oglądania szerokiej panoramy torów jak obecnie?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.