Szykuje się przegląd stanu dróg i mostów

Władze powiatu otwockiego planują zlecenie cyklicznego przeglądu stanu dróg i mostów. Ma powstać również plan rozwoju sieci drogowej na najbliższe 10 lat, planowane jest też wykonanie pomiaru hałasu i zanieczyszczeń powietrza na nowym moście między Otwockiem a Józefowem.

SYLWIA WYSOCKA

W poniedziałek, 27 lipca Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił przetarg dotyczący szeroko zakrojonej analizy działań niezbędnych na drogach powiatu otwockiego. Chodzi o zdiagnozowanie technicznego stanu dróg i mostów oraz opracowanie planu rozwoju sieci dróg powiatowych. Zadanie jest podzielone na trzy części.

W ramach pierwszej firma, która wygra przetarg, wykona zarówno podstawowy, czyli coroczny, jak i rozszerzony – a więc wykonywany raz na pięć lat – przegląd dróg, obiektów mostowych i przepustów wzdłuż dróg powiatowych. Dzięki temu władze otrzymają ocenę stanu technicznego nawierzchni dróg wraz z informacją o charakterystyce i częstotliwości ich uszkodzenia. Taka sama ocena będzie dotyczyć chodników, poboczy, ścieżek rowerowych, zjazdów publicznych oraz zatok postojowych i autobusowych.

Część druga zadania obejmie opracowanie planu rozwoju sieci drogowej na lata 2021-2031. Chodzi o określenie, jaka sieć dróg powiatowych zaspokoi potrzeby mieszkańców powiatu, przy czym sieć ta ma być zgodna z funkcją, jaką według przepisów pełnią drogi powiatowe, czyli połączenie miasta będącego siedzibą powiatu z siedzibami gmin oraz siedzib gmin między sobą. Taki plan ma m.in. stanowić wytyczne w zakresie planowanej i istniejącej komunikacji drogowej na potrzeby tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uwzględniać podnoszenie standardów dróg poprzez ich rozbudowę i wskazywać sposoby poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach powiatowych.

Trzecia część zadania dotyczy pomiaru hałasu i zanieczyszczeń powietrza dla wybudowanego niedawno mostu przez Świder łączącego ulicę Jana Pawła II w Otwocku z ulicą Sikorskiego w Józefowie. Pomiar ma pokazać, czy w tym miejscu nie dochodzi do przekroczeń obowiązujących norm. Efekty prac poznamy jesienią. Plan rozwoju sieci dróg powinien powstać do końca września, a pozostałe elementy – do 30 października. Zainteresowane firmy mogą składać oferty w siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych do 4 sierpnia.

One thought on “Szykuje się przegląd stanu dróg i mostów

  • 6 sierpnia 2020 o 13:38
    Permalink

    Proponuję od razu na lata 2280-2350, co tam sobie żałować. Czy remont, w sumie to już nie wiem, czy remont, czy coś ktoś z Państwa szanownych planowaczy raczy zrobić z ulicami Frydeusza czy (jak to się ostatnio Amerykanom ustaliło) księżnej Pułaskiej? Bo tam to już ciężko mówić o „nawierzchni”, rozumiem, że remonty, objazdy i wogle, no ale po tym nie idzie jechać… Czy są w Otwocku bardziej zdemolowane ulice niż te wymienione przeze mnie? Takie, żeby z grubsza był asfalt, łata na łacie, dziura na dziurze i w ogóle… Kiedyś tragedia była na Reymonta od Czaplickiego do Żeromskiego, tam jest nowa nawierzchnia, jakaś masakra była w Jana Pawła II, jakieś takie pęknięcia poprzeczne, podskakiwało się, że hej, zrobione. A te mniejsze uliczki, którymi chcąc nie chcąc trzeba jeździć?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.