Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

W niedzielę, 16 sierpnia na cmentarzu w Kołbieli odbędzie się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika żołnierzy poległych w 1920 roku.

PRZEMEK SKOCZEK

Bitwa Warszawska z 1920 roku, zwana cudem nad Wisłą, jest uznawana za jedną z kilkunastu decydujących bitew w dziejach świata. Miała ona kolosalne znaczenie nie tylko dla Polski, lecz także dla całej Europy. Dzięki odniesionemu zwycięstwu wojska pod dowództwem Józefa Piłsudskiego obroniły niepodległość ojczyzny i postawiły tamę bolszewizmowi w jego ekspansji na Zachód.

Walki trwały również na naszym terenie. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1920 roku w bitwie pod Kołbielą 14 Dywizja Piechoty gen. Daniela Konarzewskiego ze składu Grupy Pościgowej 4 Armii Wojska Polskiego rozbiła pododdziały 8 i 10 Dywizji Strzeleckiej ze składu 16 Armii Sołłohuba, przerywając w ten sposób nieprzyjacielski pierścień wokół Warszawy. Na kołbielskim cmentarzu znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w 1920 roku. Od lat 30. stoi tam upamiętniający ich pomnik, który teraz został odrestaurowany.

Obchody jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej zaplanowano w Kołbieli na przyszłą niedzielę, 16 sierpnia. Odsłonięcie pomnika odbędzie się o godz. 11.30, godzinę później zostanie odprawiona msza święta, a o godz. 13.30 władze gminy zapraszają na koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Harfa. W programie są również: wystawa, stoiska promocyjne i rekonstrukcyjne, warsztaty dla dzieci oraz poczęstunek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.