Spiszą piece do wymiany

Siedem gmin z powiatu otwockiego ma już podpisane umowy na dofinansowanie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła. Najwięcej, bo aż 200 tys. zł, otrzymała gmina Karczew. Pieniądze zostaną przeznaczone na szeroko pojętą ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Gminy otrzymały dotacje z budżetu województwa w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wykonanie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, handlowych, usługowych i użyteczności publicznej. Na podstawie uzyskanych danych urząd będzie mógł stworzyć kampanie informacyjne i szkoleniowe, przyznawać dotacje mieszkańcom modernizującym stare źródła ciepła, a także pomagać w ubieganiu się o środki zewnętrzne. Gmina Sobienie-Jeziory oprócz przeprowadzenia spisu rodzajów pieców zleci także wykonanie audytów energetycznych czterech budynków użyteczności publicznej.

Na liście rezerwowej znalazły się jeszcze dwa projekty z Otwocka i z Wiązowny. Otwocki dotyczy nasadzeń drzew i krzewów oraz rewitalizacji i uzupełnienia terenów zieleni (100 tys. zł), a ten z Wiązowny nosi nazwę „Zadbajmy o jakość powietrza na terenie gminy” (34 tys. 501 zł). Jeżeli pula pieniędzy zostanie powiększona, zwolni się odpowiednia kwota lub gminy znajdujące się na liście zrezygnują z realizacji zadania, wtedy pomoc finansowa zostanie przyznana gminom, których wnioski zostały wpisane na listę rezerwową.

Zgodnie z projektem programu ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego wszystkie samorządy gminne z terenu województwa mają obowiązek wykonania inwentaryzacji oraz przekazania jej wyników zarządowi województwa do 31 stycznia 2021 r.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.