Spiszą piece do wymiany

Siedem gmin z powiatu otwockiego ma już podpisane umowy na dofinansowanie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła. Najwięcej, bo aż 200 tys. zł, otrzymała gmina Karczew. Pieniądze zostaną przeznaczone na szeroko pojętą ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Gminy otrzymały dotacje z budżetu województwa w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wykonanie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, handlowych, usługowych i użyteczności publicznej. Na podstawie uzyskanych danych urząd będzie mógł stworzyć kampanie informacyjne i szkoleniowe, przyznawać dotacje mieszkańcom modernizującym stare źródła ciepła, a także pomagać w ubieganiu się o środki zewnętrzne. Gmina Sobienie-Jeziory oprócz przeprowadzenia spisu rodzajów pieców zleci także wykonanie audytów energetycznych czterech budynków użyteczności publicznej.

Na liście rezerwowej znalazły się jeszcze dwa projekty z Otwocka i z Wiązowny. Otwocki dotyczy nasadzeń drzew i krzewów oraz rewitalizacji i uzupełnienia terenów zieleni (100 tys. zł), a ten z Wiązowny nosi nazwę „Zadbajmy o jakość powietrza na terenie gminy” (34 tys. 501 zł). Jeżeli pula pieniędzy zostanie powiększona, zwolni się odpowiednia kwota lub gminy znajdujące się na liście zrezygnują z realizacji zadania, wtedy pomoc finansowa zostanie przyznana gminom, których wnioski zostały wpisane na listę rezerwową.

Zgodnie z projektem programu ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego wszystkie samorządy gminne z terenu województwa mają obowiązek wykonania inwentaryzacji oraz przekazania jej wyników zarządowi województwa do 31 stycznia 2021 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.