Tężnia i fontanna zaczną działać w tym tygodniu

W sobotnie popołudnie, 15 sierpnia, w otwockim parku miejskim zostaną wreszcie uruchomione fontanna i tężnia solankowa.

PRZEMEK SKOCZEK

Tężnie, rzadziej zwane gradierniami, to budowle z drewna i gałęzi tarniny, której gałązki służą do zwiększania stężenia soli w solance. Spływając z góry, solanka rozbija się o nie i lepiej rozprasza wokół. W ten sposób uzyskuje się efekt tężenia, choć sam proces jest też mocno uzależniony od pogody. Parowanie jest najintensywniejsze w słoneczne i wietrzne dni, a najgorsze w czasie deszczu i mgły. Dawniej tężnie służyły do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie są inhalatoriami, zazwyczaj w kurortach. Największymi i zarazem najstarszymi tężniami w Europie są te znajdujące się w Ciechocinku, które zostały zbudowane w XIX wieku.

Otwocka tężnia jest skromna, ale i tak bardzo cieszy. Zastosowano w niej roztwór najwyższej jakości, stężenie jodu w powietrzu ma być kilkukrotnie wyższe niż nad morzem. Może jednocześnie pomieścić do
100 osób, choć obecnie na pewno mniej ze względu na konieczność zachowania dystansu społecznego. Będzie uruchomiana codziennie w godz. od 8 do 22. Fontanna w centralnej części parku, po zmroku podświetlana, ma działać od godz. 7 do 1 w nocy. W tym roku miasto nie planuje natomiast uruchomienia kurtyn wodnych, które w poprzednich latach zapewniały trochę ochłody w kilku centralnych punktach miasta.

One thought on “Tężnia i fontanna zaczną działać w tym tygodniu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.