Nowa szkoła w przyszłym roku

Na sesji w piątek, 7 sierpnia, Rada Miasta Otwocka przegłosowała zmiany w budżecie, które do końca przyszłego roku umożliwią budowę nowej szkoły w Wólce Mlądzkiej.

SYLWIA WYSOCKA

Ostatni, ale kolejny z rzędu przetarg na projekt i budowę Szkoły Podstawowej nr 8 z oddziałami przedszkolnymi w Wólce Mlądzkiej ogłoszono 28 kwietnia. W wyznaczonym terminie wpłynęły trzy oferty. Najniższa opiewała na 18 mln 954 tys. zł. Przed otwarciem ofert władze miasta podały, że zamierzają przeznaczyć na to zadanie o połowę mniej, czyli 9 mln 940 tys. zł. Sytuacja zrobiła się bardzo trudna, ponieważ był to już kolejny przetarg na budowę szkoły, na którą mieszkańcy Wólki Mlądzkiej czekają od wielu lat.

Na piątkową sesję rady miasta prezydent Jarosław Margielski w porozumieniu z radnymi przygotował zmiany w budżecie, które umożliwią rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie budowy. Ta propozycja była możliwa, ponieważ najkorzystniejsza oferta zakłada budowę szkoły w technologii tradycyjnej. Postępowanie dopuszczało jeszcze możliwość budowy w systemie modułowym, ale tu tempo prac i finansowania etapów byłoby inne. Technologia tradycyjna zakłada, że w tym roku wykonawca zaprojektuje szkołę i przystąpi do stawiania fundamentów, a całą resztę prac wykona w przyszłym roku.

I takie jest też założenie finansowania. W tym roku będzie to ok. 2 mln zł, a w przyszłym 17 mln 500 tys. zł. Decyzja radnych dotyczyła zgody na zapisanie tego w budżecie oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Radni wszystkich opcji wykazali szczególną zgodność i zagłosowali za zaproponowanym rozwiązaniem. Wyjątkiem był radny Ireneusz Paniczek, który wstrzymał się od głosu, tłumacząc to m.in. wątpliwościami dotyczącymi tegorocznego zmniejszenia kwoty na budowę szkoły. Trudno jednak uznać te wątpliwości za uzasadnione wobec argumentacji, że większość prac, a co za tym idzie kosztów budowy, zostanie poniesiona przyszłym roku.

Jak podkreślił Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych, projekt i budowa szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi zakładają nie tylko budowę placówki, lecz także zagospodarowanie terenu, budowę boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw, nawierzchni utwardzonych, w tym parkingu i drogi przeciwpożarowej, bieżni, terenów zielonych, kontenerowego łącznika pomiędzy halą a nową szkołą oraz rozbiórkę istniejącego budynku. To znacząca różnica między przetargiem z 2018 roku, gdy za podobną kwotę planowano tylko budowę budynku szkolnego, a np. za zagospodarowanie terenu i wyburzenie starej szkoły trzeba byłoby dopłacić. Budowa szkoły w Wólce Mlądzkiej ma zakończyć się pod koniec przyszłego roku.

Komentarz

  • Jarosław Margielski, prezydent Otwocka:
    – Pieniądze na szkołę w Wólce Mlądzkiej, które zostały zapisane w uchwałach przygotowanych w uzgodnieniu z radnymi, będą pochodzić ze środków własnych oraz z kredytu. To umożliwi nam rozstrzygnięcie przetargu, podpisanie umowy i rozpoczęcie prac związanych z budową szkoły. Tak jak deklarowałem, nie rezygnuję z pozyskania na ten cel pieniędzy z rezerwy ogólnej budżetu państwa, chociaż wycofuję się z aplikowania o nie w tym roku, ponieważ teraz moglibyśmy wydatkować tylko niewielką część. Większość pieniędzy będzie wydana w przyszłym roku, dlatego wtedy będę aplikował o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa, aby pokryć część kosztów budowy szkoły, zmniejszyć deficyt i kredyt, dzięki czemu zdolność kredytowa będzie mogła posłużyć na inne potrzebne inwestycje w mieście.
    Budowa szkoły w Wólce Mlądzkiej to największa inwestycja od czasu budowy wodociągów i kanalizacji, dlatego przygotowania do niej przedłużyły się. Chcemy do niej podejść bardzo poważnie. Nie jest to typowa inwestycja, dlatego poprzedzały ją wielokrotne analizy. Takie inwestycje trzeba racjonalnie analizować, a podgrzewanie atmosfery, próba ugrywania partykularnych interesów politycznych, nie sprzyja tego rodzaju działaniom. Znajdujemy się w punkcie, w którym oczekiwania mieszkańców i cele miasta mogą być połączone i realizowane, ale to wymaga czasu i rzeczowej dyskusji. Miejmy nadzieję, że skończy się batalia rodziców i dzieci o nową szkołę i godne warunki nauczania. Dzięki budowie szkoły w Wólce Mlądzkiej liczymy także na to, że w tej części miasta rozwinie się budownictwo,
    chętniej będą się tam osiedlać mieszkańcy. To niesie za sobą wpływy z podatków i ożywi tę część Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.