Nowe funkcje geoportalu

Od niedawna na Geoportalu Powiatu Otwockiego można sprawdzić, czy wybrana działka leży na terenie zagrożonym powodzią lub znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu. Tu także dowiemy się, jakie jest przeznaczenie terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. A to jeszcze nie koniec przewidywanych udogodnień dla użytkowników portalu.

SYLWIA WYSOCKAStarostwo Powiatowe w Otwocku jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce wprowadził to usługę pobierania wyrysów i wypisów za pomocą systemu Geoportal. Dzięki temu mieszkańcy powiatu mogą zamówić dokumenty z wydziału geodezji i kartografii bez wychodzenia z domu.

Geoportal znajduje na stronie internetowej starostwa powiatowego pod adresem powiat-otwocki.geoportal2.pl. W ostatnim czasie starostwo uruchomiło w nim nowe, bardzo przydatne funkcje. Jedną z nowych opcji jest możliwość sprawdzenia, czy dla wybranej działki istnieje zagrożenie powodziowe lub zagrożenie podtopieniami.

Dane wykorzystywane do udzielenia tych informacji pochodzą z serwera Wód Polskich. Z geoportalu powiatu dowiemy się także, jakie przeznaczenie ma dany obszar w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tu informacje, czy działka leży na obszarze chronionego krajobrazu, obszarze Natura 2000 lub w otulinie parku krajobrazowego, gdzie znajdują się pomniki przyrody, itp.

Geoportal umożliwia także odczyt i wizualizację pliku DXF. – Jest to funkcja przydatna zwłaszcza dla projektantów, którzy mogą wizualizować swój projekt na tle innych danych bez potrzeby zamawiania ich w Powiatowym Ośrodku Geodezji i Kartografii – podkreśla wicestarosta Krzysztof Kłósek, który informuje, że w najbliższym czasie starostwo planuje jeszcze m.in. wprowadzenie danych związanych z rolnictwem.

– Na naszych mapach będzie można wkrótce sprawdzić, czy dana działka będzie podlegała wyłączeniu z produkcji rolnej oraz sprawdzić klasę gruntów. Mapy klasyfikacyjne będą przygotowywane we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Otwocku – dodaje.

One thought on “Nowe funkcje geoportalu

  • 12 sierpnia 2020 o 15:30
    Permalink

    Pic na wodę fotomontaż, takie możliwości już dawno były na ogólnopolskim Geoportal-u, nie ma tu żadnej zasługi wicestarosty, który chce się tylko wypromować

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.