Uroczyste obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Dokładnie sto lat temu Polacy zatrzymali marsz bolszewików na nasz kraj i Europę Zachodnią, kładąc tamę komunizmowi i jego ekspansji na inne państwa. Dlatego historycy uznają Bitwę Warszawską za jedną z kilkunastu decydujących bitew w dziejach świata.

PRZEMEK SKOCZEK

Bitwa Warszawska nie była jednodniowym starciem, walki toczyły się dwa tygodnie od 13 do 25 sierpnia 1920 roku.

Jest nazywana Cudem nad Wisłą, ale to nieco krzywdzące określenie, ponieważ triumf Polski nad wojskami Rosji Radzieckiej był wynikiem znakomitej strategii naszych dowódców. Choć znaleźli się w krytycznej sytuacji i u progu klęski, zdołali odwrócić losy wojny, odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Główni architekci zwycięstwa to szefa sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski i naczelny wódz Józef Piłsudski.

Świętowanie tego jubileuszu odbędzie się w najbliższy weekend. Ze względu na pandemię obchody będą skromniejsze, ale oddamy hołd bohaterom.

OTWOCK

W sobotę, 15 sierpnia, władze miasta zapraszają wszystkich do parku miejskiego, gdzie zaplanowano wszystkie uroczystości i wydarzenia towarzyszące. O godz. 17 rozpocznie się koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 1. Godzinę potem odbędzie się plenerowa msza święta w intencji ojczyzny, a po niej oficjalne odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie też czas na przemowy i składanie kwiatów. Tego dnia zostaną uruchomiony długo oczekiwane fontanny oraz tężnia. Na finał przygotowano inauguracyjny koncert Otwockiej Orkiestry Kameralnej. Rozpocznie się on ok. godz. 20.30.
Wspomnijmy również, że z okazji rocznicy miasto zamówiło replikę obrazu Jerzego Kossaka „Bitwa Warszawska 1920 – Cud nad Wisłą”. Namalował ją lokalny artysta Zenon Żebrowski. Obraz o wielkości 3×5 metrów można podziwiać na terenie urzędu miasta tuż przy bramie głównej.

JÓZEFÓW

W piątek, 14 sierpnia, przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Józefowie. Tego dnia kwiaty zostaną złożone również przed Pomnikiem Lotnika w związku z rocznicą zestrzelenia Liberatora. W sobotę, 15 sierpnia, na Górze Lotnika zaplanowano zlot zabytkowych aut pod hasłem „Żelazny deszcz”, strażacki poczęstunek i niespodzianki dla młodzieży. To inicjatywa pasjonata lotnictwa Filipa Idzikowskiego, inicjatora akcji „Niebo bez granic”. Początek o godz. 15.

KARCZEW

Świętowanie zacznie się w piątek, 14 sierpnia. O godz. 19 obejrzymy na rynku występ grupy teatralnej Nietakt działającej przy Centrum Kultury i Sportu, następnie koncert „Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto. W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej zostanie otwarta wystawa „Walczyli o Niepodległą”.
W sobotę, 15 sierpnia, o godz. 12 zostanie odprawiona msza w kościele św. Wita, a po niej nastąpi uroczystość nadania nowemu rondu u zbiegu ulic Żaboklickiego, Stare Miasto i Bielińskiego imienia Bitwy Warszawskiej. Uroczystości będą kontynuowane na rynku Zygmunta Starego przy pomniku Poległych Ochotników.

KOŁBIEL

Obchody jubileuszu zaplanowano w Kołbieli w niedzielę, 16 sierpnia. Główny punkt programu to odsłonięcie odrestaurowanego pomnika żołnierzy poległych w 1920 roku, który znajduje się na tutejszym cmentarzu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.30, godzinę później zostanie odprawiona msza święta, a o godz. 13.30 władze gminy zapraszają na koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Harfa. W programie są również: wystawa, stoiska promocyjne i rekonstrukcyjne, warsztaty dla dzieci oraz poczęstunek.

WIĄZOWNA

Oficjalne obchody rozpoczną się mszą w intencji ojczyzny w sobotę, 15 sierpnia, o godz. 18, w kościele pw. św. Wojciecha w Wiązownie. Po niej zaplanowano koncert solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy przemaszerują na miejscowy cmentarz, gdzie zostaną złożone kwiaty na grobach żołnierzy poległych w walkach w 1920 roku. Tego samego dnia, w godz. od 12 do 16, na terenie Gminnego Parku Centrum będzie można obejrzeć wystawę umundurowania z czasów wojny polsko-bolszewickiej.
Uroczystości mają być kontynuowane przez dwa kolejne dni. W niedzielę, 16 sierpnia, od godz. 15 na cmentarzu parafialnym w Lipowie i w poniedziałek, 17 sierpnia, gdy odbędzie się przemarsz szlakiem ofensywy z Przedmościa Waszawy. Zbiórka o godz. 9 przy kopcu w Wiązownie.

WAWER

Na Plaży Romantycznej od 13 sierpnia będzie można oglądać wystawę plenerową „Letnie ostatki 1920”. Zawiera ona wakacyjne wspomnienia sprzed stu lat, stylizowany słup ogłoszeniowy, fotografie. Będzie dostępna do połowy września. Ponadto WCK zaprasza na koncert Daniela Gałązki z zespołem zatytułowany „Pieśni legionowe i inne”, który odbędzie się w niedzielę, 16 sierpnia, w Kulturotece przy ul. Powojowej 2 w Radości. Początek o godz. 18, wstęp wolny.

DĄBROWIECKA GÓRA

  • Stulecie udanej obrony Pozycji Przedmościa Warszawa w sierpniu 1920 roku świętuje także stowarzyszenie Pro Fortalicium, które opiekuje się schronami na Dąbrowieckiej Górze. W sobotę i niedzielę, 15 i 16 sierpnia, odbędzie się tam XIV Piknik Forteczny. – W tym roku ze względu na warunki epidemiologiczne organizujemy wydarzenie dwudniowe w formie wystaw plenerowych i wewnątrz obiektów. Wejście do wnętrza tylko w maseczkach lub przyłbicach, obowiązkowa jest dezynfekcja rąk – zapowiada Hubert Trzepałka. – Wyjątkową atrakcją będzie rekonstrukcja schronu biernego dla dwóch drużyn piechoty z 1915 roku wykonana na podstawie wykopalisk z budowy trasy S17. Będzie strzelnica ASG oraz kuchnia polowa, zabytkowe pojazdy, rekonstruktorzy i kolekcjonerzy. Skansen forteczny można odwiedzać od godz. 11 do 18 – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.