Marsze upamiętniające 78. rocznicę zagłady Żydów

W środę, 19 sierpnia wypada kolejna rocznica likwidacji otwockiego getta. Na drugi dzień podobną tragiczną rocznicę upamiętnimy w Falenicy. W planach są też niecodzienny spacer i porządkowanie kirkutu w Anielinie.

PRZEMEK SKOCZEK

W ostatnich latach, odkąd trwa modernizacja linii kolejowej i nie ma już swobodnego dostępu do dawnej rampy od strony ul. Górnej, obchody likwidacji getta w Otwocku stały się uroczystością ruchomą pod względem lokalizacji. Data pozostaje jednak niezmienna – 19 sierpnia.

W najbliższą środę Marsz Pamięci i Modlitwy rozpocznie się przy nowym rondzie im. Marchlewicza, na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Samorządowej, a zakończy, jak zawsze, przy pomniku pamięci otwockich Żydów przy ul. Reymonta róg ul. Dłuskiego. Początek marszu o godz. 19.
W czwartek, 20 sierpnia odbędzie się spotkanie przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, który znajduje się przed stacją PKP, przy ul. Patriotów róg ul. Frenkla. Tu uroczystości rozpoczną się o godz. 18.

Na tym nie koniec. Na niedzielę, 23 sierpnia zaplanowano kolejny już „Spacer po nieistniejącym mieście”, tym razem śladami tzw. getta kuracyjnego. To niewielki obszar położony pomiędzy ulicami Reymonta i Żeromskiego z jednej strony a lasami Meranu z drugiej. Przewodnikiem będzie historyk Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. To zawsze arcyciekawa, choć chwilami bolesna i trudna podróż w przeszłość miasta. Zbiórka o godz. 16 na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Reymonta przy fundamentach zburzonej synagogi. Spacer zakończy się przy słynnej „Zofiówce”, prawdopodobnie dwie-trzy godziny później.

Ostatnim punktem tegorocznych obchodów jest porządkowanie cmentarza żydowskiego w Anielinie, które zaplanowano na kolejną niedzielę, 30 sierpnia. Prace rozpoczną się o godz. 10, organizatorzy zapewniają narzędzia i rękawiczki. Akcję współorganizują Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz warszawska Gmina Wyznaniowa Żydowska. Chętni mogą zgłaszać się drogą mailową: zydzi.otwoccy@op.pl. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.