To była niezwykła „Noc wolności”

W sobotę, 15 sierpnia w całej Polsce obchodzono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewikami oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystości upamiętniające ten dzień obyły się również w Otwocku.

ARTUR KUBAJEK, FOT. JERZY ŻACZEKTego wieczoru Park Miejski „przyodział” szczególnie uroczysty wygląd. Na budynku liceum im. Gałczyńskiego zawisły wielkie zdjęcia św. Jana Pawła II i obrazu Matki Boskiej Swojczowskiej, patronki Otwocka. Na tarasie zybudowano ogromny ołtarz, balustrady przyozdobiono naręczami biało-czerwonych róż oraz flagami narodowymi naszego kraju. Biało-czerwone flagi zawisły także na parkowych lampach, papierowe rozdawano mieszkańcom wchodzącym do parku a po balony – oczywiście w kolorach narodowych – chętnie sięgali najmłodsi mieszkańcy Otwocka.

Patriotyczna uroczystość „Noc Wolności w Otwocku” upamiętniająca 100. rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii świata poprzedzona została koncertem w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej nr 1 Otwocku. Następnie została odprawiona msza święta polowa, koncelebrowana przez księży z otwockich parafii, podczas której modlono się w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych w 1920 roku. Przewodniczył jej ks. Bogdan Sankowski, proboszcz parafii pw. św. Wincentego à Paulo. Jej uroczysty charakter podkreślała obecność pocztów sztandarowych wystawionych m.in. przez kombatantów AK, Batalionów Chłopskich, Policji, Straży pożarnej, ZHP, związku Strzelec oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Muzyczną oprawę zapewnił otwocki chór „Lira”. Nie mniej ważną częścią obchodów było odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który po kilkudziesięciu latach wrócił do Parku Miejskiego. Przy honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego wstęgę z pomnika zerwali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych m.in. Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, Tomasz Laskus, doradca wicepremiera Piotra Glińskiego i Monika Kwiek, przewodnicząca Rady Miasta Otwocka. Pod pomnikiem marszałka delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, instytucji, organizacji kombatanckich i placówek oświatowych złożyły kwiaty i wieńce, zapalono znicze i odegrano hymn państwowy.

„Dzisiejsze patriotyczne święto i odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego, mają dla mnie wymiar szczególny. Jako przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi poprzedniej kadencji zabiegałem od 2015 r. o rewitalizację parku w Otwocku, wspólnie udało nam się zapisać środki na te prace, które jako prezydent miasta mogłem realizować.” – napisał na swoim profilu facebokowym prezydent Otwocka Jarosław Margielski, który ze względu na nałożoną na niego kwarantannę nie mógł uczestniczyć w obchodach.

„Jeszcze jako przewodniczący wspólnie z radnymi postawiłem za punkt honoru, aby pomnik I Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego na powrót stanął w centralnej części parku, niestety trudności jakie stawiano przed jego realizacją mogłem przezwyciężyć dopiero jako prezydent miasta. Jestem przekonany, że po wielu próbach jego odbudowy, przeszło po 30 latach od 1989 r. z powrotem będzie on dla mieszkańców Otwocka
powodem do dumy i symbolem wolnej i niepodległej Polski.” – podkreślił prezydent Otwocka.

Lotnicza niespodzianka

Tego punktu nie było w programie obchodów i jako niespodzianka do końca był utrzymywany w tajemnicy. Tuż po mszy świętej uczestnicy obchodów mogli podziwiać i oklaskiwać przelatujące nad parkiem samoloty Iskra z ciągnącą się za nimi biało-czerwoną smugą.

To nie był koniec atrakcji. Zaraz po oficjalnych uroczystościach uruchomiono po raz pierwszy parkową fontannę i tężnię. Fontana rozbłysła barwami narodowymi i ku radości najmłodszych mieszkańców Otwocka wystrzeliła strumieniami wody. Niebo nad parkiem zaś rozbłysło sztucznymi ogniami. Uwieńczeniem tego szczególnego wieczoru był koncert Otwockiej Orkiestry Kameralnej, który był pierwszym koncertem zagranym w odnowionej parkowej muszli koncertowej.

Kadra Szkoły Podstawowej nr 4 przeprowadziła konkurs wiedzy
o Marszałku Józefie Piłsudskim i Bitwie Warszawskiej. Zwycięzcy w nagrodę mogli odbyć lot balonem w narodowych barwach. I co ważne: wydarzenie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnicy byli zobligowany do podania swoich danych osobowych przed wejściem na teren Parku i podpisania stosownego oświadczenia dotyczącego braku objawów choroby COVID-19 oraz noszenia maseczek ochronnych. n

Organizatorami „Nocy Wolności w Otwocku” byli: Urząd Miasta Otwocka
oraz Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu. Jednym z patronów tego wydarzenia był tygodnik „Linia Otwocka”.

2 komentarze do “To była niezwykła „Noc wolności”

 • 17 sierpnia 2020 o 11:02
  Permalink

  Pan Prezydent zapraszał cały Otwock do parku, tymczasem na uroczystości mogła wejść jedynie garstka (co widać na zdjęciach), reszta mieszkańców mogła się przyglądać zza biało-czerwonej taśmy… bo reżim sanitarny obowiązuje tylko po jej jednej stronie… żenada.

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2020 o 02:05
  Permalink

  Organizacja faktycznie nie wypaliła do końca i żal było patrzeć jak Bogu ducha winni ludzie broniący „na bramkach” wstępu muszą świecić oczami i zbierać opieprz za brak wyobraźni organizatorów.

  Z drugiej strony: imprezy masowe i sytuacja pandemiczna to jak ogien i woda – niełatwo to pogodzić…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.