Zaprojektują teren wzdłuż brzegu Świdra

Jeszcze w tym roku powstanie projekt zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Świder po stronie Józefowa. Zadanie jest realizowane w ramach projektu budżetowego „Przywrócić Świder mieszkańcom”. Znajdą się tam elementy małej architektury, park wodny, nowe nasadzenia, oświetlenie i miejsca parkingowe. Teren będzie monitorowany.


ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy chętnie korzystają z uroków i bliskości Świdra nie tylko w upalne dni. Już niedługo będą mieli lepsze warunki do spędzania wolnego czasu nad rzeką. Teren o łącznej powierzchni ok. 7 tys. m kw. od mostu w sąsiedztwie oczyszczalni wzdłuż brzegu Świdra będzie zagospodarowany z myślą o turystach. W połowie wakacji został ogłoszony przetarg na projekt. Wpłynęły trzy oferty, najkorzystniejszą cenowo, na kwotę 59 tys. 655 zł, złożyła firma Lege Artis Łukasz Wyka z Lublina. W budżecie miasta przeznaczono na to zadanie 67 tys. 650 zł.

Wykonawca będzie musiał przygotować projekt wraz z wizualizacją oraz przedstawić do akceptacji władz Józefowa co najmniej dwa warianty koncepcji. Jego zadaniem będzie również uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i decyzji oraz opracowanie koniecznej dokumentacji, tak aby w 2021 roku można było ogłosić przetarg na realizację i przystąpić do prac.

Działki objęte opracowaniem mieszczą się na terenie, gdzie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto znajduje się on w granicy rezerwatu przyrody „Świder” (pas o szerokości 20 m od rzeki) oraz granicy szczególnej ochrony ekologicznej Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, co wykonawca musi uwzględnić w projekcie. Dlatego też rozwiązania architektoniczno-krajobrazowe zastosowane przy zagospodarowaniu tego terenu muszą być małoinwazyjne i w jak najmniejszym stopniu ingerować w otaczającą faunę i florę. Wykonawca powinien też korzystać z materiałów naturalnych i ekologicznych. Wśród propozycji dotyczących tego, jakie obiekty mogą tam powstać, wymienia się m.in. kino plenerowe, miejsce dla food trucków, źródełko wody pitnej i edukacyjny park wodny.

– Czekamy na pomysły projektanta. Potem przeanalizujemy je pod kątem kwestii dotyczących ochrony środowiska i zaleceń Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i zobaczymy, co będzie mogło tam powstać – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

W strefie rekreacji i wypoczynku elementy małej architektury mają nawiązywać do stylu świdermajer, a utwardzenie terenu (miejsca postojowe i ścieżki) będzie tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu zachować powierzchnię biologicznie czynną. Do nawadniania terenów zielonych ma zostać wykorzystana woda opadowa z oczyszczalni. Teren będzie monitorowany i oświetlony, a słupy wysokiego napięcia zostaną osłonięte zielenią.

Projekt ma być gotowy do końca roku z zastrzeżeniem, że jeśli będzie konieczne uzyskanie decyzji środowiskowej i wykonanie raportu oddziaływania na środowisko, to procedura może się wydłużyć. Władze Józefowa planują w przyszłym roku rozpoczęcie prac nad zagospodarowaniem terenu wzdłuż Świdra.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.