Małpi gaj wreszcie doczeka się rewitalizacji

Miejsce, w którym przechodniów najpierw straszyła rozpadająca się kostka brukowa, a później hałdy piasku pozostałe po lodowisku, zyska wreszcie nowe oblicze. Rozpoczęła się długo wyczekiwana rewitalizacja skweru 7 Pułku Ułanów w centrum Otwocka. Rozstrzygnięcie przetargów na realizację zadania było możliwe dzięki przesunięciu w budżecie miasta dodatkowych środków.

SYLWIA WYSOCKA

W przedostatnim tygodniu sierpnia na tymczasowo ogrodzonym terenie skweru 7 Pułku Ułanów, potocznie zwanego małpim gajem, rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją . Mieszkańcy długo na to czekali, bo skwer – chociaż położony w eksponowanej części Otwocka – od dawna nie pełni funkcji reprezentacyjnej. Wyjątkiem był tylko okres zimowy, gdy pokrywa śnieżna i świąteczne ozdoby nieco ożywiły ten smętny obraz centrum miasta.

Dwa lata temu władze Otwocka podpisały umowę na dofinansowanie rewitalizacji parku miejskiego oraz skwerów Lennestadt i 7 Pułku Ułanów. Pomoc uzyskana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosła 4 mln 306 tys. zł, a całkowite koszty ich rewitalizacji oszacowano na 13 mln 225 tys. zł.

Park miejski został zrewitalizowany w ubiegłym roku, natomiast prace na skwerze 7 Pułku Ułanów rozpoczęły się dopiero teraz. Jak podkreślił na posiedzeniu komisji budżetu i finansów, 6 sierpnia prezydent Jarosław Margielski, złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich był, w ocenie prezydenta, brak profesjonalnego opracowania tego zadania przez jego poprzedników, drugi był związany z poszukiwaniem jak najbardziej korzystnej dla miasta formuły przetargu, która wpłynęłaby na obniżenie kosztów związanych z wykonaniem niezbędnych prac.

– Stan, jaki zastałem razem z pracownikami wydziału inwestycji, biura funduszy zewnętrznych i wydziału nieruchomości, prowadził nieuchronnie do tego, że dotacja na tę część zadania zostanie cofnięta. Robimy wszystko, aby do tego nie doszło i żeby zadanie zostało dokończone w całości w tym roku – podkreślał prezydent Margielski.

Z początkiem czerwca władze Otwocka ogłosiły przetarg na rewitalizację skweru 7 Pułku Łączności. Inwestycja została podzielona na trzy części. Pierwsza obejmuje wykonanie instalacji elektrycznych, druga zbudowanie placu zabaw, a trzecia dotyczy pozostałej części rewitalizacji, w tym m.in. wykonania dróg (chodników, alei) oraz zieleni. 30 czerwca dokonano otwarcia ofert. Złożyło je sześć firm, przy czym zakres niektórych ofert dotyczył tylko części prac. Miasto podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu na pierwszą część zadania i ogłoszeniu go powtórnie. Prezydent Otwocka złożył także wniosek do radnych o zabezpieczenie w budżecie dodatkowej kwoty w wysokości 1 mln 600 tys. zł na rewitalizację skweru.

Radni przychylili się do wniosku Jarosława Margielskiego na sesji w piątek, 7 sierpnia. Wtedy też podjęli decyzję o zmniejszeniu dotacji ze środków zewnętrznych na tę inwestycję w wysokości 815 tys. zł (jest to spowodowane tym, że miasto spodziewa się, że otrzyma dotację dopiero w 2021 roku).

W przetargach wybrano trzy oferty. Pierwszą część zadania wykona firma Elsieć-Elektro z Warszawy, która zaproponowała kwotę 594 tys. zł, prace związane z drugą częścią inwestycji zrealizuje konsorcjum firm Ziel-Bud z Warszawy i Ziel-Bud Wojciech Rukat z Warszawy za kwotę 460 tys. zł, natomiast prace wchodzące w zakres trzeciego etapu rewitalizacji wykona firma Sorted z Piaseczna za kwotę 2 mln 911 tys. zł.

Prezydent Margielski podczas posiedzenia komisji budżetu i finansów podkreślił, że podział zadania pod kątem branż oraz powtórne ogłoszenie przetargu były celowe i przyniosły miastu duże oszczędności. Jak informuje Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych, dzięki temu, że miasto wstrzymało się z rozstrzygnięciem ogłoszonego wiosną postępowania, zaoszczędziło 700 tys. zł.

Prace na skwerze rozpoczęły się w przedostatnim tygodniu sierpnia. Zgodnie z warunkami przetargu prace związane z realizacją dwóch pierwszych etapów rewitalizacji powinny zakończyć się do połowy września, natomiast realizacja trzeciego etapu ma nastąpić do 30 listopada.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.