Małpi gaj wreszcie doczeka się rewitalizacji

Miejsce, w którym przechodniów najpierw straszyła rozpadająca się kostka brukowa, a później hałdy piasku pozostałe po lodowisku, zyska wreszcie nowe oblicze. Rozpoczęła się długo wyczekiwana rewitalizacja skweru 7 Pułku Ułanów w centrum Otwocka. Rozstrzygnięcie przetargów na realizację zadania było możliwe dzięki przesunięciu w budżecie miasta dodatkowych środków.

SYLWIA WYSOCKA

W przedostatnim tygodniu sierpnia na tymczasowo ogrodzonym terenie skweru 7 Pułku Ułanów, potocznie zwanego małpim gajem, rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją . Mieszkańcy długo na to czekali, bo skwer – chociaż położony w eksponowanej części Otwocka – od dawna nie pełni funkcji reprezentacyjnej. Wyjątkiem był tylko okres zimowy, gdy pokrywa śnieżna i świąteczne ozdoby nieco ożywiły ten smętny obraz centrum miasta.

Dwa lata temu władze Otwocka podpisały umowę na dofinansowanie rewitalizacji parku miejskiego oraz skwerów Lennestadt i 7 Pułku Ułanów. Pomoc uzyskana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosła 4 mln 306 tys. zł, a całkowite koszty ich rewitalizacji oszacowano na 13 mln 225 tys. zł.

Park miejski został zrewitalizowany w ubiegłym roku, natomiast prace na skwerze 7 Pułku Ułanów rozpoczęły się dopiero teraz. Jak podkreślił na posiedzeniu komisji budżetu i finansów, 6 sierpnia prezydent Jarosław Margielski, złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich był, w ocenie prezydenta, brak profesjonalnego opracowania tego zadania przez jego poprzedników, drugi był związany z poszukiwaniem jak najbardziej korzystnej dla miasta formuły przetargu, która wpłynęłaby na obniżenie kosztów związanych z wykonaniem niezbędnych prac.

– Stan, jaki zastałem razem z pracownikami wydziału inwestycji, biura funduszy zewnętrznych i wydziału nieruchomości, prowadził nieuchronnie do tego, że dotacja na tę część zadania zostanie cofnięta. Robimy wszystko, aby do tego nie doszło i żeby zadanie zostało dokończone w całości w tym roku – podkreślał prezydent Margielski.

Z początkiem czerwca władze Otwocka ogłosiły przetarg na rewitalizację skweru 7 Pułku Łączności. Inwestycja została podzielona na trzy części. Pierwsza obejmuje wykonanie instalacji elektrycznych, druga zbudowanie placu zabaw, a trzecia dotyczy pozostałej części rewitalizacji, w tym m.in. wykonania dróg (chodników, alei) oraz zieleni. 30 czerwca dokonano otwarcia ofert. Złożyło je sześć firm, przy czym zakres niektórych ofert dotyczył tylko części prac. Miasto podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu na pierwszą część zadania i ogłoszeniu go powtórnie. Prezydent Otwocka złożył także wniosek do radnych o zabezpieczenie w budżecie dodatkowej kwoty w wysokości 1 mln 600 tys. zł na rewitalizację skweru.

Radni przychylili się do wniosku Jarosława Margielskiego na sesji w piątek, 7 sierpnia. Wtedy też podjęli decyzję o zmniejszeniu dotacji ze środków zewnętrznych na tę inwestycję w wysokości 815 tys. zł (jest to spowodowane tym, że miasto spodziewa się, że otrzyma dotację dopiero w 2021 roku).

W przetargach wybrano trzy oferty. Pierwszą część zadania wykona firma Elsieć-Elektro z Warszawy, która zaproponowała kwotę 594 tys. zł, prace związane z drugą częścią inwestycji zrealizuje konsorcjum firm Ziel-Bud z Warszawy i Ziel-Bud Wojciech Rukat z Warszawy za kwotę 460 tys. zł, natomiast prace wchodzące w zakres trzeciego etapu rewitalizacji wykona firma Sorted z Piaseczna za kwotę 2 mln 911 tys. zł.

Prezydent Margielski podczas posiedzenia komisji budżetu i finansów podkreślił, że podział zadania pod kątem branż oraz powtórne ogłoszenie przetargu były celowe i przyniosły miastu duże oszczędności. Jak informuje Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych, dzięki temu, że miasto wstrzymało się z rozstrzygnięciem ogłoszonego wiosną postępowania, zaoszczędziło 700 tys. zł.

Prace na skwerze rozpoczęły się w przedostatnim tygodniu sierpnia. Zgodnie z warunkami przetargu prace związane z realizacją dwóch pierwszych etapów rewitalizacji powinny zakończyć się do połowy września, natomiast realizacja trzeciego etapu ma nastąpić do 30 listopada.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.