Skontrolują otwocką oczyszczalnię ścieków

Zgodnie z zapowiedzią władze Karczewa złożyły do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie wniosek o skontrolowanie działalności oczyszczalni Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To odpowiedź na skargi mieszkańców karczewskich osiedli dotyczące uciążliwych zapachów unoszących się w pobliżu instalacji.

SYLWIA WYSOCKA

O skargach mieszkańców Karczewa na smród, który okresowo jest odczuwalny w okolicy oczyszczalni ścieków przy ul. Kraszewskiego w Otwocku, pisaliśmy na łamach „Linii” kilkakrotnie. Jak wyjaśnia kierownictwo OPWiK, te przejściowe uciążliwości zapachowe są związane m.in. z wywozem i zagospodarowaniem „ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych z lagun osadowych”. Przy czym, jak podkreśla otwocka spółka, proces technologiczny oczyszczania ścieków i postępowania z osadami, w tym ich dezodoryzacja, jest prawidłowy, czego dowodem jest brak uwag ze strony organów przeprowadzających kontrole.

Po kolejnej fali skarg mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność w sąsiedztwie otwockiej oczyszczalni burmistrz Karczewa Michał Rudzki zgłosił sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

– 8 czerwca wysłałem pismo do prezydenta Otwocka z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zmniejszenia uciążliwości związanych z działalnością oczyszczalni ścieków. 30 czerwca do Urzędu Miejskiego w Karczewie wpłynęła informacja od Jarosława Margielskiego Otwocka, że zwrócił się do spółki OPWiK z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Do dziś nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi – poinformował we wtorek, 18 sierpnia burmistrz Michał Rudzki.

– Złożyliśmy zatem wniosek do WIOŚ o przeprowadzenie kontroli pod kątem prawidłowości procesu technologicznego i postępowania z osadami. Chcemy, by WIOŚ zbadał przyczyny pojawiania się odoru – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Rudzki. – Na początku sierpnia otrzymaliśmy z Inspektoratu informację, że kontrola jest planowana jeszcze w trzecim kwartale tego roku. Być może wpłynie ona na zmniejszenie uciążliwości zapachowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.