Zarażeni seniorzy, dzieci i personel medyczny

Koronawirus coraz szybciej rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Tylko w ubiegłym tygodniu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono wirusa u 25 osób. Pod koniec tygodnia w izolacji domowej przebywało 78 zarażonych, 466 osób były objętych kwarantanną domową, natomiast 16 mieszkańców powiatu trafiło do szpitala. Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku, w powiecie jest kilka ognisk koronawirusa, m.in. wśród rodzin, a także w placówkach medycznych i sprawujących opiekę nad seniorami.

AGNIESZKA JASKULSKA

Od początku pandemii badania laboratoryjne potwierdziły wirusa u 195 mieszkańców powiatu otwockiego. – Z tych 195 zarażonych wirusem już 114 osób ozdrowiało. Jest wśród nich m.in. kilkoro dzieci: dziewczynki w wieku czterech, sześciu i 11 lat, a także siedmiomiesięczny i trzymiesięczny chłopiec. Inni ozdrowieńcy to m.in. mężczyźni w wieku 37, 25, 58 i 57 lat oraz kobiety w wieku 22, 41, 29, 23 lat – informuje w rozmowie z „Linią” otwocki sanepid. – Z powodu koronawirusa obecnie jest hospitalizowanych 16 osób, m.in. ośmiu mężczyzn w wieku 74, 89, 35, 74, 77, 90, 71 i 69 lat oraz sześć kobiet w wieku 58, 80, 66, 87, 69 i 83 lat – dodają pracownicy sanepidu. Od początku pandemii w związku z zakażeniem koronawirusem w powiecie otwockim zmarły już cztery osoby: dwóch mieszkańców Otwocka w wieku 36 i 77 lat oraz 69-letnia mieszkanka gm. Józefów
i 75-letnia mieszkanka gm. Karczew.

W ostatnich tygodniach sytuacja epidemiologiczna zaczęła diametralnie się zmieniać – sanepid odnotowuje coraz więcej przypadków wirusa. Kilka dni temu „Linia” informowała o nagłym wzroście liczby zarażonych – tylko w ciągu trzech dni w powiecie otwockim odnotowano kolejne 38 przypadków. Powiat otwocki znalazł się na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami (niewiele brakowało, aby został objęty żółtą strefą). Było to związane z tym, że w krótkim czasie zarejestrowano nagły wzrost zachorowań na COVID-19 i więcej osób objętych kwarantanną.

Obecnie sytuacja epidemiologiczna w powiecie nadal nie jest stabilna. Tylko w ubiegłym tygodniu zarejestrowano 19 nowych przypadków (najwięcej w czwartek, 27 sierpnia było to siedem osób). – W ostatnim czasie wirusa potwierdzono badaniami m.in. u 12-letniego chłopca, 10-letniej dziewczynki, 19-latka oraz 42-latka i 44-latka, a także u 16-letniej dziewczyny i trzech kobiet w wieku 44, 46 i 71 lat – informuje otwocki sanepid. I zaznacza, że w większości są to rodzinne ogniska zakażeń. – Poza nimi zidentyfikowano ogniska epidemiczne w dwóch placówkach służby zdrowia i dwóch placówkach sprawujących opiekę nad osobami starszymi – podkreślają pracownicy sanepidu.

Niedawno koronawirusa wykryto u lekarki z przychodni w Józefowie, która miała kontakt z różnymi pacjentami, w tym z dziećmi. – Od razu wszczęliśmy procedury i powiadomiliśmy sanepid – zapewnia w rozmowie z „Linią” dyrekcja przychodni. Lekarka oraz pacjenci, którzy mieli z nią bezpośredni kontakt, zostali poddani kwarantannie. – Sytuacja została szybko opanowana i przychodnia już przyjmuje pacjentów – dodaje dyrekcja. I zaznacza, że personel jest bardzo narażony na koronawirusa ze względu na to, że wielu chorych nie przestrzega zasad bezpieczeństwa. Personel cały czas musi przypominać pacjentom o higienie, dezynfekcji rąk i o tym, aby nie ukrywali, z jakimi objawami przychodzą.

W ostatnich dniach odnotowano także przypadek koronawirusa w jednej z przychodni w Otwocku. Wirusa potwierdzono u jednego z członków rodziny pielęgniarki pracującej w przychodni. – Wszczęliśmy procedury i powiadomiliśmy sanepid. Personel, który miał bezpośredni kontakt z pielęgniarką, przeszedł testy na obecność koronawirusa. Wszystkie wyniki były ujemne – zapewnia szefowa otwockiej przychodni.

Choć w powiecie otwockim jest już 110 ozdrowieńców, nie należy bagatelizować sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Sanepid przypomina, aby pamiętać o higienie i częstym myciu rąk, zasłanianiu ust i nosa oraz stosowaniu się do wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa. – W powiecie otwockim mieszka 124 tys. osób. Jeśli liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni przekroczy 74 nowe przypadki, powiat zostanie objęty żółtą strefą, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia. Są one stosowane do czasu, aż liczba zarażeń zacznie maleć – tłumaczy otwocki sanepid. Obostrzenia w strefie żółtej są znacznie mniej restrykcyjne niż w czerwonej. Obecnie powiat otwocki nie znajduje się w żadnej z nich, a pod koniec ubiegłego tygodnia został nawet wykreślony z listy powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami (tzw. różowa strefa ). Jednak sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.

Dane w powiecie otwockim z niedzieli, 30 sierpnia

  • Liczba osób objętych kwarantanną domową: 466 (63 osoby ostatniej doby).
  • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie: 195 (3 osoby ostatniej doby).
  • Liczba osób objętych izolacją domową: 78 (3 osoby ostatniej doby).
  • Liczba ozdrowieńców: 114 (1 osoba ostatniej doby).
  • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 15 (dotychczas 36 osób).
  • Liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 4.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.