To drzewo mogło kogoś zabić!

Niewiele brakowało, żeby doszło do tragedii! Podczas wichury potężny klon jesionolistny zawalił się na ogrodzenie i teren parkingu przy Przedszkolu Miejskim nr 16. Całe szczęście w placówce trwała wakacyjna przerwa, więc nie ucierpiały ani dzieci, ani pracownicy przedszkola. zostało zniszczone ogrodzenie i zerwana linia telekomunikacyjna. – Co jeszcze musi się stać, by właściciele terenów, na których rosną wiekowe drzewa, zbadali ich stan? – pyta retorycznie dyrektor „Grymusia” Dominika Kudlicka.

SYLWIA WYSOCKA

Nieoczekiwane zakończenie miało posiedzenie komisji oświaty, które odbyło się w Otwocku w ubiegłą środę, 26 sierpnia. Obradujący w urzędzie miasta radni z komisji oświaty zostali zaalarmowani przez dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 16 „Grymuś” przy ul. Karczewskiej 27a o zdarzeniu, które miało miejsce kilkadziesiąt minut wcześniej podczas wichury. Potężne drzewo rosnące tuż przy ogrodzeniu złamało się i z trzaskiem zawaliło na płot, parking przed przedszkolem i część chodnika. Na miejsce przybyli radni, dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec oraz powiadomione przez wiceprezydenta Sławomira Sierańskiego służby, w tym jednostka Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP z Wólki Mlądzkiej.

– Na szczęście w przedszkolu trwa przerwa wakacyjna. To uchroniło przed najgorszym dzieci, rodziców oraz personel, który w miejscu, gdzie spadło najwięcej gałęzi, parkuje swoje samochody – mówiła w rozmowie z „Linią” bezpośrednio po zdarzeniu dyrektor Dominika Kudlicka. – W mijającym tygodniu zleciłam wycinkę drzew rosnących na terenie przedszkola. Dotyczyło to drzew starych, spróchniałych lub rosnących w miejscach, gdzie mogłyby stanowić zagrożenie. Przez cały czas wycinki okoliczni mieszkańcy albo wzywali policję, by sprawdzić, czy mam pozwolenie na wycinkę, albo raczyli mnie niewybrednymi uwagami za usuwanie drzew, które wśród bloków stanowią wartość bez względu na swój stan. Dzisiejsze zdarzenie to dowód na to, że ocena stanu drzew, a czasem ich wycinka, jest konieczna ze względów bezpieczeństwa. Co jeszcze musi się stać, by ludzie to zrozumieli? Co musi się wydarzyć, żeby właściciele i zarządcy terenów, na których rosną wiekowe drzewa, monitorowali ich stan, a tym samym czuwali nad bezpieczeństwem osób i mienia, które może znaleźć się w sąsiedztwie? – pyta retorycznie dyrektor Kudlicka.

Na miejsce przyjechała Państwowa Straż Pożarna, która w ekspresowym tempie uprzątnęła teren i wstępnie oszacowała straty. Uszkodzeniu uległo ogrodzenie przedszkola, zerwana została linia telekomunikacyjna oraz instalacja odgromowa. – Po oszacowaniu szkód przez rzeczoznawcę prawdopodobnie wystąpimy o wypłatę ubezpieczenia, ponieważ miejskie placówki oświatowe są ubezpieczone – mówi dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec.

Czy temu zdarzeniu można było zapobiec? – Pracownicy wydziału ochrony środowiska przeprowadzają oględziny drzewostanu na terenie miasta. Reagujemy na wszelkie zgłoszenia mieszkańców w tym zakresie, zawsze podczas wyjazdów terenowych zwracamy uwagę na obumarłe lub zagrażające bezpieczeństwu drzewa – mówi w rozmowie z „Linią” Jakub Grzywacz, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska. – W przypadku stwierdzenia takich drzew na terenach będących własnością miasta występujemy z wnioskami o zezwolenie na ich usunięcie (do starosty lub – w przypadku działek leśnych – do Nadleśnictwa Celestynów), a następnie zlecamy specjalistycznej firmie usunięcie drzew. Jeśli trzeba wykonać cięcia pielęgnacyjne, również zlecamy te prace firmie współpracującej z urzędem miasta. Monitorowanie drzewostanu na terenie miasta odbywa się w miarę możliwości wydziału, ale z uwagi na bardzo duże zadrzewienie Otwocka nie zawsze możliwe jest zidentyfikowanie wszystkich drzew stwarzających zagrożenie – podkreśla urzędnik.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu w parku Praskim w Warszawie klon runął na kobietę z niemowlęciem w wózku. Dziecko nie przeżyło. Kilka dni temu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ rozpoczął się proces urzędników oskarżonych w tej sprawie o niedopełnienie obowiązków poprzez brak właściwego nadzoru nad powierzonymi terenami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.