Pompa już działa!

Po trzech latach starań na skwerze Pamięci Żydów Otwockich stanęła replika przedwojennej pompy kołowej. Oficjalnego odsłonięcia jeszcze nie było, ale już można z niej korzystać.

PRZEMEK SKOCZEK

Odtworzenie przedwojennej pompy kołowej i zamontowanie jej w tym samym miejscu, w którym urządzenie znajdowało się kilkadziesiąt lat temu, to pomysł Dariusza Węgrowicza. Mieszka on tuż przy skwerze, w tym samym domu, w którym żył przed wojną Symcha Symchowicz. Zmarły w 2017 roku w Kanadzie otwocki Żyd jest autorem głośnej książki wspomnieniowej „Pasierb nad Wisłą”. Na jej okładce znalazła się fotografia Altera Kacyzny, który uwiecznił dwóch żydowskich chłopców właśnie przy pompie kołowej, u zbiegu dzisiejszych ulic Orlej i Świderskiej. Stąd wzięła się inspiracja.

Inicjatywa, mimo pewnych losowych przeciwności i przekładanych terminów, została wreszcie zrealizowana. Pompę zamontowano w czwartek, 10 września. Po cichu, bez rozgłosu, ale udało nam się potwierdzić, że niebawem nastąpi jej oficjalne odsłonięcie.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.