Podwyżka dla bezrobotnych

Od 1 września do 1 tys. 200 zł brutto wzrósł zasiłek dla bezrobotnych. Podwyżkę otrzymają wszystkie osoby bez pracy, nie tylko te, które we wrześniu zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych wprowadzono na mocy ustawy o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca. To część rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej w związku z pandemią koronawirusa.

Do tej pory osoby bez pracy mogły liczyć maksymalnie na 881 zł 30 gr brutto, a po trzech miesiącach na 692 zł. Od września kwota zasiłku wzrosła do 1 tys. 200 zł brutto miesięcznie za pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku i 942 zł 30 gr miesięcznie w kolejnych miesiącach. Pełny zasiłek przysługuje, gdy staż pracy wynosi od pięciu do 20 lat. Jeśli jest on krótszy niż pięć lat, wysokość zasiłku wynosi 80 proc. pełnej kwoty. W przypadku stażu 20-letniego i dłuższego zasiłek dla bezrobotnych wynosi 120 proc. pełnej wysokości.

Od wzrostu kwoty zasiłku zależą też inne świadczenia. One też od 1 września poszły w górę. Są to: stypendium przysługujące w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych; dodatek aktywizacyjny czy świadczenie integracyjne dla uczestników centrów integracji społecznej.

Przez okres wakacji liczba bezrobotnych w powiecie otwockim minimalnie wzrosła. Na koniec sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Otwocku bez pracy zarejestrowane są 2252 osoby, a uprawnionych do zasiłku jest 367. Dla porównania w lipcu było 2221 bezrobotnych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.