Projekty z powiatu otwockiego w budżecie obywatelskim Mazowsza

Aż sześć projektów z powiatu otwockiego znalazło się w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Mazowsza. Karczewski festiwal teatrów dla dzieci, budowa boiska piłkarskiego na terenie Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku czy ekologiczny ogród marzeń na terenie Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – to tylko część pomysłów, które teraz zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Zwycięzców poznamy pod koniec listopada.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które wprowadziły budżet obywatelski. Zgłoszono 231 projektów o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Wszystkie zostały poddane ocenie w kwestii zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu województwa pozytywną ocenę otrzymało 109 z nich i to właśnie one są rekomendowane do poddania pod głosowanie mieszkańców.

Wśród nich znalazło się 26 projektów o charakterze ogólnowojewódzkim i 83 projekty podregionalne, w tym 17 z subregionu warszawskiego wschodniego. Są to zarówno akcje społe-czne, takie jak warsztaty, wydarzenia kulturalne czy zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak i zadania stricte inwestycyjne, np. strefy dla rodziców i pacjentów przy szpitalach wojewódzkich. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył
25 mln zł. Na liście szczęśliwców są też projekty z terenu powiatu otwockiego.

Propozycje, które zdobędą najwięcej głosów mieszkańców Mazowsza, zostaną zrealizowane w przyszłym roku przez samorząd województwa. Głosy będzie można od 26 października do 16 listopada. Oczywiście zachęcamy do głosowania na projekty z naszego regionu (patrz ramka). Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera lub w siedzibie urzędu i w jego delegaturach.

Wszystkie informacje dotyczące budżetu obywatelskiego Mazowsza, łącznie z pełną listą zakwalifikowanych projektów, znajdują na stronie bom.mazovia.pl, a także na facebooku na profilu Budżet obywatelski Mazowsza.

WAŻNE TERMINY

 • Do 7 października – rozpatrzenie ewentualnych odwołań.
 • Od 26 października do 16 listopada – głosowanie na projekty.
 • Do 30 listopada – wyniki głosowania.

Projekty z naszego powiatu

 • Muzyczna scena Otwocka i Wołomina
  Planowanych jest 16 koncertów – audycji muzycznych współczesnych twórców i odtwórców połączonych z promocją polskiej kultury. Koncerty będą odbywały się w Otwocku w budynkach Medycznej Szkoły Policealnej i w Wołominie w obiektach Fundacji ODA w dwóch cyklach – wiosennym (10 koncertów od lutego do czerwca 2021 r. ) i jesiennym (sześć koncertów od września do listopada 2021 r.). Audycje muzyczne będą promowały polskich artystów w dwóch środowiskach podwarszawskich w celu pokazania innego rodzaju muzyki, w odróżnieniu od disco polo, rapu lub techno. Na potrzeby projektu zostanie uruchomiona witryna internetowa http://www.muzyka-otwock-wolomin.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia muzyczne będzie wolny.
 • Karczewski Festiwal Teatrów dla Dzieci
  To dwudniowa impreza, która odbędzie się nad jeziorem Moczydło. Tematem przewodnim mają być „Legendy Karczewa, sztuka, ekologia i natura”. To 15 spektakli teatralnych, trzy koncerty muzyczne, 16 warsztatów: 10 teatralnych, trzy muzyczne, dwa plastyczne i jeden kulinarny. Powstanie świat baśni przed plażą i na plaży odnoszący się do karczewskich legend. Zostaną zaproszone zespoły teatralne, muzyczne i animatorzy specjalizujący się w twórczości i edukacji dziecięcej i ekologicznej. Festiwal jest skierowany przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Karczewa i ich rodziców, ale również do osób, które mają utrudniony dostęp do kultury, seniorów z Uniwersytetu III wieku i osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie odbędzie się w wybraną sobotę i niedzielę w okresie letnim (do ustalenia: od kwietnia do października).
 • Budowa i naprawa boiska piłkarskiego na terenie ORUiPD w Otwocku
  Celem projektu jest zaprojektowanie i zagospodarowanie przestrzeni leśnego terenu Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy przy ul. Kochanowskiego w Otwocku, w szczególności boiska do piłki nożnej. Projekt będzie obejmował również wykonanie obiektów małej architektury, trybuny i oświetlenia. Obecnie boisko do piłki nożnej wymaga renowacji. W ośrodkach sport jest traktowany jako terapia niwelująca stres i łagodzącą napięcia. Projekt będzie realizowany od 10 stycznia do 30 października 2021 roku.
 • Rzeźby Natury – Zwierzęta Leśne na terenie ORUiPD w Otwocku
  Projekt będzie obejmował sensoryczne place i przestrzenie do działań warsztatowych. Prace nad projektem oraz późniejsze prace wykonawcze będą realizowane wspólnie z młodzieżą przebywającą w ośrodku, pedagogami, psychologami, terapeutami oraz zaproszonymi gośćmi: rzeźbiarzami, malarzami, muzykami, animatorami, terapeutami i innymi osobami tworzącymi szeroko pojętą kulturę. Powstanie strefa teatru – scena z zadaszeniem stałym lub regulowanym, widownia na 100 osób wkomponowana w skarpę terenu, strefa dźwięków, galeria sztuki na ogrodzeniu wokół terenu oraz interaktywny ogród sensoryczny, czyli instalacje rozmieszczone głównie na niezagospodarowanym pasie pomiędzy hostelem a ośrodkiem.
 • Budowa Ogrodów Terapeutycznych – Sztuka Natury w ORUiPD w Otwocku
  Projekt budowy ogrodów terapeutycznych jest skierowany do Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku, którego celem jest zaprojektowanie i zagospodarowanie przestrzeni leśnego terenu. Będzie obejmował również małą architekturę, ogrody kwiatowo-warzywne, sensoryczne place, przestrzenie do działań warsztatowych. Prace nad projektem i późniejsze prace wykonawcze będą realizowane wspólnie z młodzieżą przebywającą w ośrodku, pedagogami, psychologami, terapeutami i zaproszonymi gośćmi.
 • Ekologiczny Ogród Marzeń
  Projekt przewiduje zagospodarowanie terenu przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Nowo powstały ogród rekreacyjny zostanie podzielony na strefy odpowiadające potrzebom różnych grup wiekowych z ułatwieniami dla osób poruszających się na wózkach. Teren będzie ogólnodostępny. Projekt przewiduje m.in.: uporządkowanie terenu, wykonanie chodników, oczka wodnego, tężni solankowej, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, montaż pergoli, nasadzenie drzew, wydzielenie obszaru ostoi ptaków. Dzięki utworzeniu „ptasiej oazy” szkoły i przedszkola będą mogły prowadzić tu lekcje przyrody.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.