Podsumowanie festiwalu Lep na Bluesa 2020

12. edycja Festiwalu im. Tadeusza Nalepy już za nami. Mimo trudnej sytuacji udało się zorganizować trzy znakomite koncerty i tyle samo wystaw. Podczas sobotniego finału uhonorowano mieszkającego w Józefowie lidera grupy Perfect Grzegorza Markowskiego.

PRZEMEK SKOCZEK

Wrześniowy festiwal bluesowy ma swoją renomę i tradycję. W tym roku, jak zawsze, otworzyły go ciekawe wystawy – malarska i fotograficzna. Na pierwszej swoje „Obrazki z podróży. Miejsca i ludzie” pokazała Danuta Matysik, która czerpie inspirację z wypraw na południe USA. Na drugiej oglądaliśmy bluesowych muzyków w obiektywach: Jerzego Andrasiaka, Zbyszka Jędrzejczyka, Wojciecha Manna, Andrzeja Matysika, Grzegorza Muczkego i Piotra Salwy. Odbyły się także dwie ciekawe projekcje filmowe. W plenerze możemy nadal podziwiać tablice przedstawiające zbiory Galerii na wsi Niebrów dedykowanej zespołowi Breakout.

Podstawą festiwalowego programu jest jednak muzyka. Odbyły się trzy kapitalne koncerty. Zagrały formacje Bluestones i Nocna Zmiana Bluesa, a na zakończenie wystąpiła Natalia Sikora z programem „Tribute to Mira Kubasińska”. Sobotni koncert był też najbardziej oblegany. Poza strefą, w której mogło przebywać maksymalnie 150 osób, na rozległym skwerze i w okolicach zebrało się dwa razy więcej wielbicieli bluesa.

Sobotni wieczór, 19 września obfitował w niespodzianki. Najpierw z Natalią Sikorą i jej zespołem zagrał gitarzysta Dariusz Kozakiewicz. Potem na scenę wszedł Grzegorz Markowski, lider Perfectu. Legendarny zespół rusza niebawem w pożegnalną trasę. Po 40 latach aktywności! Słynny wokalista otrzymał od władz miasta inspirowaną nim maskotkę, która ma być gadżetem promocyjnym Józefowa. Wyróżnia ją bujna, przyprószona siwizną czupryna. Mistrz dostał owacje, zaśpiewał kilka piosenek, a ostatnią wykonał w towarzystwie córki, Patrycji, która też zapracowała już na status gwiazdy. – Kocham was! Kocham Józefów! Żegnam was, ale wiem, że spotkamy się! – zadeklarował artysta, nawiązując do swojego wielkiego przeboju. On wie, kiedy ze sceny zejść niepokonany… Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.