Budżet obywatelski musi poczekać

Prezydent Jarosław Margielski zaproponował radnym, żeby w tym roku nie przebudowywać ul. Sowińskiego i ul. Wiązowskiej. Tym samym dał sygnał, że obecnie nie będą realizowane zwycięskie projekty z budżetu obywatelskiego z 2020 roku. Ich wykonanie zostanie przesunięte na przyszły rok

SYLWIA WYSOCKA

Decyzja o tym, żeby kwotę 300 tys. zł, przewidzianą na ulice Wiązowską i Sowińskiego, przesunąć na budowę ulicy Poznańskiej (260 tys. zł) i dotację na modernizację lokali przeznaczonych do zasiedlenia (40 tys. zł), zapadła na sesji w środę, 9 września. – Ulica Sowińskiego została zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego, obecnie przygotowujemy dokumentację projektową dla tej inwestycji. Niestety, w tym roku nie zdążymy jej zrealizować. Natomiast w przypadku ulicy Poznańskiej mamy prawomocne pozwolenie na budowę, dlatego chcemy już przeprowadzić postępowanie przetargowe – wyjaśnił zmianę Kamil Mazek, zastępca naczelnika wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych.

O powodach zdjęcia tej inwestycji z budżetu podczas sesji mówił też sam prezydent Margielski. – Na jednym z poprzednich posiedzeń sygnalizowałem trudną sytuację finansów miasta związaną ze zmniejszeniem dochodów gminy z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Według wstępnych szacunków wydziału na koniec roku może ono sięgać nawet 10 mln zł.

Taka zmiana powoduje bardzo poważne konsekwencje, jeśli chodzi o wykonanie planu dochodów w 2020 roku, i w związku z tym realizacja budżetu obywatelskiego jest przełożona na 2021 rok. Wszystkie zadania, które w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostały określone jako zwycięskie, będą realizowane w przyszłym roku. W tym roku wykonamy te zadania z budżetu obywatelskiego, które nie zostały sfinalizowane w ubiegłych latach, są to m.in. budowa Leśnego Parku „Wiejska” czy strefy rekreacyjnej przy Szkole Podstawowej nr 7 – poinformował prezydent. Jego pomysł nie spotkał się ze sprzeciwem radnych.

 Zwycięskie projekty z 2020 roku

  1. Stacja Rekreacja – pumptrack i street workout.
  2. Stacja Rekreacja – park trampolin.
  3. Przebudowa ul. Sowińskiego i ul. Wiązowskiej.
  4. „Wasze bezpieczeństwo w naszych rękach” – zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Otwock poprzez doposażenie jednostek OSP Jabłonna i OSP Wólka Mlądzka.
  5. Sala sensorycznego doświadczania świata.
  6. „Moc książek” – wzbogacenie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  7. „Monitoring jakości powietrza dla Otwocka” – zakup systemu monitorowania jakości powietrza w różnych lokalizacjach.
  8. „Więcej książki – mniej smartfona” – doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku (filia nr 1), w tym kampania promująca rozwój czytelnictwa.
  9. Zajęcia z integracji sensorycznej dla małych dzieci – uczenie się poprzez zmysły.
  10. Zespół zadaszonych ławek z przewijakiem

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.