Powiat otwocki w żółtej strefie! Ponad 130 przypadków koronawirusa w dwa tygodnie

Powiat otwocki kilka razy był już na ostrzegawczej liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach gwałtownie wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich 14 dni otwocki sanepid odnotował ponad 130 przypadków wirusa, a ponad tysiąc osób objęto kwarantanną. Dlatego dziś, w czwartek 24 września, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że powiat otwocki znalazł się w żółtej strefie! 

AGNIESZKA JASKULSKA

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

„Linia” na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie. Niedawno pisaliśmy, że otwocki sanepid od początku września odnotowuje wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem. W związku z tym ponad tysiąc mieszkańców powiatu zostało objętych kwarantanną, m.in. dotyczy to uczniów wielu klas z różnych szkół w powiecie otwockim. 

Powiat już kilka razy trafiał na listę ostrzegawczą Ministerstwa Zdrowia. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach otwocki sanepid odnotował znaczny wzrost liczby zarażonych – przybyło ponad 130 nowych przypadków.

Obostrzenia w strefie żółtej są znacznie mniej restrykcyjne niż w czerwonej. Nowe zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać w powiecie otwockim od soboty, 26 września. W żółtej strefie są dodatkowe obostrzenia, m.in.:

 • w przestrzeni publicznej nie trzeba będzie nosić maseczek lub przyłbic, należy natomiast zachowywać półtorametrowy dystans społeczny;
 • na weselach i innych imprezach rodzinnych może bawić się maksymalnie 100 osób;
 • w restauracjach i lokalach gastronomii należy zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit – maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe;
 • w kinach, w tym w otwockiej „Oazie”, będzie obowiązywać limit wynoszący 25 proc. zajętych miejsc;
 • przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit: jedna osoba na cztery metry kwadratowe;
 • limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem metrów kwadratowych;
 • wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Co tydzień Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (czerwona i żółta strefa). – W powiecie otwockim mieszka 124 tys. osób. Jeśli liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni przekroczy 74, powiat zostaje objęty żółtą strefą, w której panują dodatkowe obostrzenia. Obowiązują one do czasu, aż liczba zakażeń zacznie maleć – tłumaczy otwocki sanepid. 

3 komentarze do “Powiat otwocki w żółtej strefie! Ponad 130 przypadków koronawirusa w dwa tygodnie

 • 1 października 2020 o 09:33
  Permalink

  Powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa przede wszystkich nie ma podstawy prawnej .Rozporządzenie jest wydawane na podstawie wspomnianego art. 46 b. A zgodnie z nim można ustanowić  obowiązek stosowaniu środków profilaktycznych tylko wobec osób podejrzanych o chorobę lub zachorowanie, a nie wszystkich, w tym zdrowych.
  Zgodnie z ustawą osobą podejrzaną o chorobę zakaźną  jest ta, u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, a podejrzaną o zakażenia to ta, u której występują objawy albo miała styczność ze źródłem zakażenia.
  Przepis rozporządzenia mógłby więc dotyczyć obowiązku zakrywania twarzy przez “osoby chore i podejrzane o zachorowanie”. W pozostałym zakresie obowiązek zasłaniania ust i nosa przez “wszystkich” nie ma podstaw prawnych .Policja nie ma prawa karać za niezasłanianie ust i nosa maseczką !!!!!!!!! PAMIETAJCIE NIGDY NIE PRZYJMUJCIE MANDATÓW KARNYCH !!!!!! MACIE PRAWO DO ZŁOŻENIA WYJAŚNIEŃ PRZED SĄDEM !!!!!!JEŻELI ZOSTANIE WYDANY WYROK NAKAZOWY NALEŻY WNIEŚC SPRZECIW W TERMINIE ZAWITYM 7 DNI !!!!!

  Odpowiedz
 • 11 października 2020 o 09:46
  Permalink

  @Mieszkaniec Otwocka
  To może nie zapinaj pasów w samochodzie, albo nie zatrzymuj się na czerwonym bo to też ograniczenie wolności
  Masakra, przez takich ludzi brakuje teraz miejsc w szpitalach i respiratorów.
  niby XXI wiek a ciemnota w ludziach jak w średniowieczu

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.