Nowa izba przyjęć dla pacjentów z koronawirusem

W Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku szykuje się kolejna rewolucja. Izba przyjęć w budynku głównym szpitala zostanie połączona z drugą izbą przyjęć, która jednocześnie będzie miała oddzielne wejście. Na tzw. czerwony ostry dyżur trafią osoby z podejrzeniem koronawirusa, a na drugi, tzw. zielony, pozostali pacjenci.

AGNIESZKA JASKULSKA

W czasie pandemii w szpitalach dużo się zmieniło i nadal się zmienia. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, nie tylko szpitale jednoimienne i zakaźne, ale wszystkie szpitale w Polsce mają być gotowe na przyjęcie pacjentów z koronawirusem lub osób z podejrzeniem zakażenia.
W związku reżimem sanitarnym w placówkach medycznych często znajdują się dwie izby przyjęć: jedna dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, a druga dla pozostałych. Podobnie jest w szpitalu powiatowym przy ul. Batorego w Otwocku.

– Izba przyjęć z podjazdem dla karetek znajduje się w budynku głównym. Tutaj trafiają wszyscy pacjenci, m.in. w stanie zagrożenia życia. Natomiast w innym budynku na terenie szpitala znajduje się druga izba przyjęć, tzw. czerwona, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa – tłumaczy Michał Mrówka, członek zarządu PCZ w Otwocku.

– Mamy doświadczonych lekarzy, niektórzy jeszcze przed zrobieniem testu potrafią dość precyzyjnie określić, czy mają do czynienia z pacjentem z koronawirusem – chwali personel szpitala Mrówka. I tłumaczy, że dla lekarzy czy pielęgniarek bieganie między dwoma budynkami, w których jest ostry dyżur, było dość uciążliwe. Dlatego czas na zmiany. – W przyszłości i tak planowaliśmy przebudowę izby przyjęć, ale epidemia koronawirusa przyśpieszyła tę decyzję – tłumaczy Mrówka.

Co się zmieni? Ostry dyżur, tzw. zielony, w budynku głównym zostanie połączony specjalną śluzą z nową izbą przyjęć, tzw. czerwoną, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. – W śluzie, która połączy dwie izby przyjęć personel będzie przebierał się w odzież ochronną i przeprowadzał dezynfekcję. Poza tym w „czerwonej” izbie przyjęć znajdą się cztery izolatki. Dzięki takiemu połączeniu pacjenci będą mogli szybciej otrzymać pomoc, a personel nie będzie musiał przechodzić z budynku do budynku – tłumaczy Michał Mrówka. I dodaje, że pacjenci, u których badania potwierdzą koronawirusa będę przewożeni karetką do szpitala w Warszawie. „Czerwona” izba przyjęć w powiatowym szpitalu zajmie pomieszczenia na parterze, gdzie obecnie znajduje się pracownia endoskopii.  – Pracownia niedługo zostanie przeniesiona na pierwsze piętro – informuje członek zarządu PCZ.

Wtedy również rozpoczną się prace remontowe, bo „czerwona” izba przyjęć będzie miała oddzielne wejście od strony ul. Batorego i szlabanów. Roboty rozpoczną się prawdopodobnie na początku października. Wejście na „czerwoną” izbę przyjęć będzie miało m.in. specjalną platformę i schody.
– Planujemy, że wszystko będzie gotowe do końca roku – zdradza Michał Mrówka. I dodaje, że kilka dni temu na terenie szpitala został postawiony kolejny namiot, który będzie podgrzewany i zastąpi ten letni. Odbywają się w nim m.in. wstępne badania pacjentów, a także są przeprowadzane testy (płatne) na koronawirusa. Podgrzewany namiot zostanie udostępniony pacjentom prawdopodobnie w połowie października.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.